W wielu bieszczadzkich miejscowościach zaplanowano obchody Święta Niepodległości w duchu pamięci i lokalnej integracji. Każda z miejscowości, choć ma własny program, opiera się na podobnym schemacie wydarzeń, który odzwierciedla charakter i tradycje narodowego święta. Większość z nich zostanie zainicjowana uroczystą mszą świętą, następnie pochodami i złożeniem kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi osoby walczące o wolność kraju, a także występy artystyczne przygotowane przez miejscowe dzieci, młodzież i inne grupy. Celem programów artystycznych – często zawierające poezję patriotyczną i pieśni narodowe – jest wzmacnianie więzi między mieszkańcami i przypomnienie o wartościach, które od pokoleń przyświecały walczącym o wolność Polski.
Święto Niepodległości – historia i znaczenie
11 listopada 1918 roku to data symboliczna w historii Polski. Po 123 latach zaborów, walkach i powstaniach Polacy odzyskali suwerenność, a Polska wróciła na mapę Europy jako niepodległe państwo. Ten dzień upamiętnia zakończenie I wojny światowej oraz podpisanie rozejmu w Compiègne, który otworzył drogę do ustanowienia polskiej państwowości.Święto Niepodległości oficjalnie obchodzono od 1937 roku, choć w międzyczasie, zwłaszcza w latach okupacji i PRL, obchody były zakazane lub miały charakter konspiracyjny. Po 1989 roku 11 listopada ponownie stał się oficjalnym świętem, które jednoczy Polaków i pozwala na refleksję nad przeszłością oraz na wspólne świętowanie niepodległości, tak cennej po latach niewoli.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.