reklama

Nowa wiata turystyczna pośród szczytów w Bieszczadach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Nadleśnictwo Cisna

Nowa wiata turystyczna pośród szczytów w Bieszczadach - Zdjęcie główne

Nowa wiata turystyczna pośród szczytów w Bieszczadach | foto Facebook/Nadleśnictwo Cisna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościLeśnicy z Nadleśnictwa Cisna budują nową wiatę turystyczną w leśnictwie Okrąglik, u podnóża gór Fereczata i Płasza. To miejsce niezwykle atrakcyjne dla miłośników aktywnego wypoczynku, gdzie krzyżują się trasy rowerowe oraz biegowe, zyskuje nowe udogodnienia dla turystów.
reklama

Nowa wiata będzie idealnym punktem, w którym można zatrzymać się na chwilę wytchnienia, podziwiając piękno otaczającej przyrody. Jak podają bieszczadzcy leśnicy, wiatę zaplanowano tak, aby turyści mogli nie tylko odpocząć, ale także przygotować ciepły posiłek. W projekcie uwzględniono miejsce na ognisko, co umożliwi pieczenie kiełbasek w otoczeniu malowniczych gór i lasów. Dodatkowo, z myślą o turystach, którzy preferują gotowanie, wiata wyposażona zostanie w piec z płytą kuchenną oraz grillem. Takie udogodnienia z pewnością przyciągną większą liczbę odwiedzających, spragnionych bliższego kontaktu z naturą.

Wiata powstaje w miejscu, skąd łatwo zdobyć dwie interesujące góry. Fereczata, mająca wysokość 1102 m n.p.m., to szczyt w paśmie granicznym Bieszczadów Zachodnich. Stanowi kulminację bocznego grzbietu, który rozpoczyna się w Okrągliku i kieruje się na wschód. Charakterystyczne stoki góry są rozcinane licznymi dolinami, przez które spływają potoki, czyniąc to miejsce wyjątkowo malowniczym. Na południowy wschód od szczytu odbiega ramię górskie prowadzące do kulminacji Tambołów Roh, wysokości 1030 m n.p.m. Fereczata znajduje się na Głównym Szlaku Beskidzkim, łączącym wieś Smerek z Okrąglikiem, co czyni ją popularnym celem wędrówek.

reklama

Z kolei Płasza, wyższa od Fereczaty, osiągająca 1163 m, również przyciąga turystów swoją bezleśną panoramą oraz widokiem na okoliczne tereny. Szczyt ten oddziela potoki Płaszyniw i Chomów, będące dopływami Smereka. Przez Płaszę prowadzi szlak turystyczny, którego pokonywanie zapewnia niezapomniane wrażenia krajobrazowe. Nazwa „Płasza” jest nieco zniekształcona; jej poprawna forma brzmi „Plasza”, a pochodzi od rumuńskiego słowa „ples”, oznaczającego teren bezleśny. Warto dodać, że na północnych stokach Płaszy można napotkać pozostałości okopów z czasów I i II wojny światowej, co nadaje temu miejscu dodatkowego historycznego wymiaru.

reklama

Nowa wiata turystyczna w Okrągliku z pewnością przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności tego regionu. Dzięki niej turyści będą mieli możliwość nie tylko aktywnego spędzania czasu, ale także naładowania energii w komfortowych warunkach.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama