Praca policyjnych wodniaków to nie tylko patrolowanie zbiorników wodnych i dbanie o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przez turystów. Funkcjonariusze, szczególnie podczas sezonu letniego, niejednokrotnie muszą reagować na sytuacje zagrożenia życia – od ratowania tonących, poprzez wyciąganie z opresji amatorów sportów wodnych, aż po poszukiwania osób na wodach. Kluczowym elementem skuteczności tych działań jest regularne szkolenie i nabywanie doświadczenia, zwłaszcza w sytuacjach wymagających precyzji i opanowania, takich jak działania nocne czy prowadzenie akcji w trudnych warunkach pogodowych.
Na zorganizowanym w Polańczyku szkoleniu udział wzięło 16 funkcjonariuszy. Podczas wielodniowych zajęć doskonalili oni nawigację, poszukiwania osób poszkodowanych oraz działania ratownicze. Głównym koordynatorem przedsięwzięcia był mł. asp. Tomasz Wojtanowski z Wydziału Prewencji Policji KWP w Rzeszowie. Program obejmował ćwiczenia z zakresu posługiwania się nowoczesnym sprzętem nawigacyjnym i ratowniczym, w tym wykorzystanie łodzi patrolowych oraz bezzałogowych statków powietrznych wyposażonych w kamery termowizyjne, szczególnie przydatne w nocy oraz przy ograniczonej widoczności.
Współpraca i specjalistyczne wsparcie
Podczas szkolenia policyjnych wodniaków wspierali doświadczeni instruktorzy i ratownicy. Wśród prowadzących znaleźli się nadkomisarz Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie, starszy inspektor Robert Sada z Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Krakowie, młodszy aspirant Dawid Żak z Akademii Policji w Szczytnie oraz Tomasz Maciejewski ze Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Swoje doświadczenie wniósł również Wiesław Pantoł, komendant Posterunku Państwowej Straży Rybackiej w Krośnie. Nie zabrakło także przewodników z sekcji psów ratowniczych Związku Kynologicznego w Polsce Oddział Rzeszów oraz policjantów z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Rzeszowie.Obecność wykwalifikowanych instruktorów i przedstawicieli różnych służb podkreśla wagę, jaką policja przykłada do działań ratowniczych i prewencyjnych na wodach. Ćwiczenia obejmowały między innymi wykorzystanie specjalistycznych urządzeń, takich jak kamery termowizyjne do poszukiwań osób zaginionych, zarówno żywych, jak i ciał w wodzie. Zastosowanie nowoczesnych technologii, w połączeniu z psami tropiącymi, wzbogaca warsztat policjantów o dodatkowe narzędzia umożliwiające skuteczne niesienie pomocy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.