Z dnia na dzień poziom wody w Jeziorze Solińskim jest coraz niższy. Do rekordowo niskich stanów jeszcze daleko, ale już teraz brak wody staje się coraz bardziej widoczny.
Okres niedoboru opadów daje się we znaki. Dowodem na to jest między innymi Wyspa Okresowa, która pojawia się na Jeziorze Solińskim w czasie niskiego stanu wody.
Aktualny poziom w Jeziorze Solińskim wynosi 413,69 m n.p.m. Minimalny poziom piętrzenia wody do celów energetycznych wynosi 401,50 m n.p.m., a maksymalny 420 m n.p.m.
- mówi nam Maciej Gelberg, rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna.
Coroczne obniżanie stanu wody w Jeziorze Solińskim jest spowodowane między innymi obowiązkiem utrzymywania w okresie letnim rezerwy przeciwpowodziowej w wysokości 50 milionów metrów sześciennych i zwiększonej alimentacji Sanu ze względu na wysokie temperatury gwarantujące funkcjonowanie ekosystemu. Ponadto, Maciej Gelberg dodaje, że wynikiem aktualnego poziomu jest brak opadów. To tak zwana niżówka hydrologiczna.
Jeszcze niższy poziom wody – 412 m n.p.m. – był notowany w listopadzie 2011 roku oraz w 2003 roku, gdy wynosił 410 m n.p.m.