reklama

Niosą pomoc w górach bez względu na porę dnia i warunki pogodowe. Jak zostać jednym z nich i pełnić służbę w Bieszczadach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: GOPR Bieszczady

Niosą pomoc w górach bez względu na porę dnia i warunki pogodowe. Jak zostać jednym z nich i pełnić służbę w Bieszczadach? - Zdjęcie główne

foto GOPR Bieszczady

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościPrzez społeczeństwo określani są jako bohaterowie, bohaterowie gór, którzy nigdy nie odmawiają pomocy narażając niekiedy własne zdrowie i życie. Działają bez względu na porę dnia czy warunki pogodowe, a do swoich zadań podchodzą zawsze z pełnym profesjonalizmem. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, bo o nim mowa, to w Bieszczadach bardzo ważna organizacja, dzięki której wszyscy turyści wyruszający na górski szlak, ale nie tylko, mogą czuć się bezpieczniej. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie warunki trzeba spełnić, by móc pełnić służbę w tej formacji? Przeczytajcie.
reklama

Bieszczadzkie krajobrazy przyciągają turystów z różnych stron kraju i świata, oferując niezapomniane widoki i niepowtarzalne doświadczenia. Jednakże, zawsze należy wziąć pod uwagę zagrożenia, jakie mogą napotkać odwiedzających. W chwilach zagrożenia, kiedy ludzie potrzebują pomocy, pojawiają się prawdziwi bohaterowie – ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, gotowi poświęcić się, by uratować innych.

Wiedza, doświadczenie, determinacja

Praca ratownika GOPR związana jest nie tylko z dobrą formą pod względem fizycznym, ale również wymaga olbrzymiej wiedzy, doświadczenia, determinacji, umiejętności pracy w zespole oraz zdolności podejmowania świadomych decyzji w sytuacjach kryzysowych. Często muszą działać w ekstremalnych warunkach pogodowych czy na trudno dostępnych terenach, gdzie czas odgrywa kluczową rolę. Codzienność goprowców to ciągła gotowość do działania. Są oni dostępni 24 godziny na dobę, gotowi do natychmiastowej reakcji na wezwanie o pomoc. Warto wspomnieć, że ich działania nie ograniczają się tylko do ratowania ludzi. Ratownicy prowadzą też akcje edukacyjne, szkolenia z pierwszej pomocy oraz udzielają porad turystom dotyczących bezpiecznego poruszania się w górach.

reklama

Fot. GOPR Bieszczady

Jak zostać ratownikiem GOPR w Bieszczadach?

Bieszczadzka Grupa GOPR poinformowała o możliwości wstąpienia w swoje szeregi. Egzamin dla kandydatów zaplanowano wstępnie w dniach od 9 do 11 lutego 2024 roku. Składa się on z trzech części: topografii i terenoznawstwa, umiejętności narciarskich oraz sprawności fizycznej. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię to bardzo ważna jest szczegółowa znajomość rejonu działania (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego), w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty oraz potoki. Ponadto oceniane są umiejętności narciarskie.

reklama

Komisja złożona z instruktorów GOPR i instruktorów narciarstwa ocenia w skali od 2 do 5 poprawność wykonania ewolucji narciarskich: Na stoku: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda stylowa (dowolna). W terenie: jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda w lesie, przejście skiturowe (umiejętność poruszania się na nartach skiturowych)

– informuje GOPR Bieszczady.

Każdy ratownik powinien wyróżniać się też nienaganną kondycją. W przypadku egzaminu, sprawność fizyczna będzie określana poprzez czas wejścia z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.

Wymagania? Przede wszystkim ukończenie 18 roku życia, bardzo dobry stan zdrowia, znajomość topografii Bieszczadów i wschodniej części Beskidu Niskiego, umiejętność jazdy na nartach oraz mile widziane jest zamieszkanie w województwie podkarpackim.

reklama

Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu i spełnieniu powyższych wymagań adept uchwałą Zarządu zostaje przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpoczyna staż kandydacki. Trwa on od 2 do 5 lat, podczas którego trzeba odbyć przynajmniej 240 godzin rocznie – pełniąc dyżury w stacjach ratunkowych i poznając specyfikę służby górskiej. Warunkiem do przystąpienia do dyżurów jest ukończenie przez kandydata Kursu KPP. W tym okresie kandydat zobowiązany jest do odbycia szeregu szkoleń, zadań i aktywności. W trakcie szkoleń kandydaci zdobywają wiele umiejętności między innymi z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych a także wspinaczki i technik linowych. Uczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców. Po ich zaliczeniu kandydat kierowany jest na kurs podstawowy pierwszego stopnia ratownictwa górskiego. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Bieszczadzkiej GOPR podejmuje decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników. Uroczystość przyrzeczenia oraz mianowanie odbywa się w Dniu Ratownika

reklama

– czytamy na stronie bieszczady.gopr.pl.

Więcej szczegółów można znależć na bieszczady.gopr.pl.

Bieszczadzka Grupa GOPR

Grupa Bieszczadzka GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podstawowa działalność to pomoc potrzebującym ludziom w górach, ale ratownicy często biorą udział w akcjach poza terenem górskim np. przy ciężkich poszukiwaniach, wypadkach masowych czy działaniach z użyciem technik linowych i śmigłowca. Grupa prowadzi działalność ratowniczą od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych w tym w dwóch całodobowo, które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników oraz kadrę zawodową.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama