Do zdarzenia doszło podczas wycieczki na Połoninę Wetlińską, jednego z najchętniej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. 16-letni turysta został ukąszony przez żmiję zygzakowatą, jedynego jadowitego węża występującego naturalnie w Polsce. Interwencję podjęli ratownicy Bieszczadzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy udzielili pierwszej pomocy na miejscu, a następnie przetransportowali poszkodowanego quadem na Przełęcz Wyżną. Tam chłopca przejął zespół ratownictwa medycznego Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego stacjonujący w Lutowiskach.
Dzięki sprawnej interwencji Bieszczadzkiej Grupy GOPR, poszkodowany otrzymał profesjonalną pomoc medyczną (wywiad, kontrola parametrów, leki dożylne, unieruchomienie)
– poinformowało Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe.
Nastolatek został przewieziony do szpitala powiatowego w Lesku. Jego stan określany jest jako stabilny.
Wiosna w górach to także czas wzmożonej czujności
Choć ukąszenia przez żmije w Polsce zdarzają się rzadko, to wiosna i początek lata to okres, kiedy ryzyko spotkania z tym gadem wzrasta. Żmije wychodzą wówczas ze swoich kryjówek w poszukiwaniu słońca i pożywienia. Chętnie wygrzewają się na nasłonecznionych fragmentach szlaków, polanach czy kamieniach. Przypadkowe nadepnięcie na gada może skończyć się ukąszeniem.
Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe przypomina turystom o podstawowych zasadach ostrożności w górach.
Wraz z budzącą się wiosną i zbliżającym się długim weekendem majowym oraz wycieczkami szkolnymi, przypominamy o ostrożności podczas pobytu w górach
– apelują.
Jak się zachować w przypadku ukąszenia?
Żmija zygzakowata, mimo że jadowita, w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka, o ile pomoc medyczna zostanie udzielona odpowiednio szybko. Najważniejsze to zachować spokój, unieruchomić kończynę i nie podejmować wysiłku fizycznego. Nie należy wysysać jadu, nacinać rany ani stosować opasek uciskowych – metody te są nieskuteczne i mogą pogorszyć stan poszkodowanego.Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe przypomina także o aplikacji Ratunek, która ułatwia lokalizację osoby potrzebującej pomocy w terenie górskim. Dzięki niej możliwe jest szybkie i precyzyjne wezwanie służb ratowniczych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.