Bieszczadzki Festiwal Sztuk został zorganizowany w Czarnej Górnej już po raz ósmy. Głównym celem tego – cieszącego się od lat nieprzerwaną popularnością – wydarzenia jest promocja lokalnej sztuki i rękodzieła, a także możliwość poznania i posmakowania specjałów regionalnej kuchni. Wszyscy, którzy zdecydowali się przyjść w to sobotnie popołudnie na miejscowy stadion sportowy, mogli odwiedzić liczne stoiska i zakupić między innymi biżuterię karpacką, ceramikę, wiklinę, ręcznie malowaną odzież, ikony, obrazy, rzeźby oraz zabawki szydełkowe. Ponadto nie zabrakło również potrzebnej nam wszystkim edukacji, a zadbali o nią leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska pokazując, jak po tropach rozpoznać zwierzęta oraz typy drzew. Przy punkcie Stowarzyszenia Besida można było nabyć koszulki i pamiątki festiwalowe, a Stowarzyszenie Aktywnych Poszukiwaczy Historii „Karpaty” przedstawiło eksponaty związane z regionem oraz okresem I i II wojny światowej.
Swoje stoiska przygotowała również Gmina Czarna, Gminna Biblioteka Publiczna, Poczta Polska oraz funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i 35 Batalion Lekkiej Piechoty w Sanoku, który pokazał sprzęt i wyposażenie wojskowe. Ponadto chętni mogli przejechać się quadem na miejscu pasażera.
Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli też o najmłodszych uczestnikach. Dzieci miały okazję skorzystać z kreatywnego placu zabaw ze strefą drewnianych gier wielkoformatowych, edukacyjnych gier i zabaw o tematyce leśnej, dmuchanych zjeżdżalni czy spróbować swoich sił przy punktach warsztatowych – odbyły się zajęcia z garncarstwa prowadzone przez Zakład Garncarski rodziny Plizgów z Medyni Głogowskiej, kowalstwa artystycznego w wykonaniu Stanisława Kopali, tworzenia zabawek drewnianych czy malowania magnesów prowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich Babiniec Czarna i Przyjaciele.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stanowisko autorskie Stanisława Krycińskiego, autora książek o tematyce bieszczadzkiej oraz punkt Krzysztofa Franczaka, na którym można było znaleźć przeróżną ceramikę, a także porozmawiać o etapach wykonania takich dzieł. O podniebienia wszystkich zgromadzonych zadbały Koła Gospodyń Wiejskich z Lipia, Michniowca, Żłobka i Czarnej Górnej. Na stoiskach Giełdy Produktu Lokalnego królowało lokalne jadło i domowe przysmaki takie jak sery, olej, dżemy, miód, soki, herbatki ziołowe, chleb ze smalcem, różnego rodzaju pierogi, knysze, fuczki, czebureki oraz proziaki. Dodatkowo KGW Babiniec-Czarna i Przyjaciele przygotowało specjalny punkt w ramach zadania "Dary bieszczadzkich lasów", którego celem jest promocja i upowszechnienie wiedzy o żywności, jaką daje las i jej unikalnych walorach oraz o przyrodzie lasów i zrównoważonej gospodarce leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe. Na stoisku degustacyjnym smakować można było różne potrawy pochodzenia leśnego: wędliny i pasztety z dziczyzny, tarty z kurkami, zupa z borowików, lemoniady z czarnego bzu, pędów sosny czy desery jagodowe oraz wiele innych smakołyków.
Wzorem lat ubiegłych, podczas Bieszczadzkiego Festiwalu Sztuk nie zabrakło również doskonałej muzyki. Na scenie zagrała Kapela z Przypadku, która zaprezentowała piosenki będące poezją ze szlaków, Adam „Łysy” Glinczewski w duecie z Włodkiem Bilińskim, zespół Kriva Drina zaprosił wszystkich w bałkańską podróż, a WoWaKin porwał zgromadzonych do potańcówki w starym stylu. Na zakończenie wystąpił Teatr ognia Aurora z magicznym widowiskiem, gdzie żywioł ognia mieszał się z tańcem. Była to wyjątkowa okazja przeniesienia się do krainy ognia, pirotechniki scenicznej niesamowitych układów choreograficznych, barwnych strojów i magicznych rekwizytów ogniowych.
Organizatorami Bieszczadzkiego Festiwalu Sztuk w Czarnej Górnej byli: Galeria Barak, Gmina Czarna, Gminny Dom Kultury Czarna, Koło Gospodyń Wiejskich Babiniec Czarna i Przyjaciele w Czarnej Górnej oraz Stowarzyszenie Besida.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.