reklama

Mieszkańcy gminy Solina nie będą płacić za ścieki? Trwa realizacja inwestycji na skalę światową

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Mieszkańcy gminy Solina nie będą płacić za ścieki? Trwa realizacja inwestycji na skalę światową - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Solina to prężnie rozwijająca się gmina przede wszystkim pod względem turystycznym. Wszelkie działania podejmowane przez miejscowy urząd mają nie tylko spowodować atrakcyjną ofertę dla gości z różnych stron kraju, ale także poprawić komfort życia mieszkańców. Jednym z takich działań ma być powstanie instalacji karbonizacji bioodpadów, dzięki której lokalna społeczność będzie zwolniona z opłat za ścieki.
reklama

Gmina Solina to obszar o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych, jak i turystycznych. Co roku, głównie w sezonie wakacyjnym, miejscowości zlokalizowane na terenie wokół Jeziora Solińskiego stają się miejscem wypoczynku rzeszy turystów. Taki stan rzeczy sprawia, że nie tylko goście cieszą się z możliwości spędzenia urlopu w tak wyjątkowym zakątku naszego kraju, ale również mieszkańcy, a przede wszystkim gestorzy branży handlowej, noclegowej czy gastronomicznej mający z tego ogromne korzyści. Włodarze gminy nieustannie podejmują działania mające na celu poszerzenie oferty turystycznej, ale także zwracają uwagę na ciągłą poprawę jakości życia lokalnych, stałych mieszkańców.

Inwestycja na skalę światową

Jedną z inwestycji, która może pozytywnie wpłynąć na poprawę życia mieszkańców gminy Solina jest powstanie instalacji karbonizacji bioodpadów. Adam Piątkowski, wójt gminy Solina w rozmowie z portalem wBieszczady.pl zauważył, że będzie to pierwsza na świecie instalacja karbonizacji hydrotermalnej HTC, polegająca na produkcji biowęgla z osadów ściekowych i bioodpadów. Według założeń instalacja ma przetwarzać około 3 tysięcy ton rocznie osadu. Gmina współpracuje przy tym projekcie z uczelniami wyższymi, w tym z Akademią Górniczo Hutniczą w Krakowie, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie oraz politechnikami z Częstochowy, Gliwic i Gdańska.

To pierwsza taka inwestycja na świecie, którą przygotowujemy wraz z grupą ekspertów już od 2018 roku. Na naszym terenie przeprowadzamy badania. Warto też dodać, że jesteśmy w programie Interreg „Czysty Bałtyk”, który dotyczy wszystkich nadbałtyckich krajów. Czy Solina leży nad Morzem Bałtyckim? Nie, a jesteśmy jedyną jednostką samorządową w Polsce będącą w tym projekcie

– mówi wójt Adam Piątkowski.

Jak dodaje nasz rozmówca, wiele korzyści z tych działań zyskują również uczelnie współpracujące z gminą, które otrzymują dodatkowe pieniądze na projekty badawcze.

Mieszkańcy gminy Solina nie będą płacić za ścieki?

Proces karbonizacji hydrotermalnej to innowacyjne podejście do przetwarzania różnorodnych odpadów organicznych, takich jak resztki żywności, odpady rolnicze, ogrodnicze czy osady ściekowe. Ten zaawansowany technologicznie proces, rozwijany przez ostatnią dekadę na skalę przemysłową, odzwierciedla symulację przyspieszonego procesu tworzenia węgla, podobnego do tego, który zachodzi w naturze.

Jak podkreśla Adam Piątkowski powstanie instalacji doprowadziłoby przede wszystkim do tego, że mieszkańcy nie musieliby już płacić za ścieki, ale również do znacznych oszczędności w samej gminie. Hydrowięgiel mógłby zastąpić kupowany do ogrzewania budynków pelet.

Inwestycja wpisuje się w zasady gospodarki cyrkularnej, czyli w system gospodarki o obiektu zamkniętym (gospodarka o obiegu zamkniętym to model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów – red.). Powstały produkt (biowęgiel) jest materiałem bezemisyjnym o wysokiej wartości energetycznej

– dodaje wójt.

Aktualnie Gmina przygotowuje wniosek o dofinansowanie tej inwestycji. Szacowany koszt realizacji to 17 milionów złotych. Instalacja HTC powstanie przy oczyszczalni ścieków w miejscowości Berezka.

Elementy instalacji HTC planowanej w miejscowości Berezka

Na czym polega proces karbonizacji?

Proces HTC jest przyspieszonym odpowiednikiem naturalnego procesu powstawania węgla w przyrodzie. Karbonizacja hydrotermalna prowadzi do przetworzenia odpadów organicznych w produkt tj. biowęgiel. Technologia HTC pozwala na zamknięcie procesu oczyszczania poprzez wykorzystanie wszelkich odpadów organicznych produkowanych przez człowieka. W procesie karbonizacji powstaje nowy produkt, który ma szerokie zastosowanie w energetyce, w rolnictwie oraz w wielu dziedzinach przemysłu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama