reklama
reklama

Mieszkańcy gminy Cisna wspólnie przeciw wyłączeniu lasów z produkcji leśnej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Gmina Cisna

Mieszkańcy gminy Cisna wspólnie przeciw wyłączeniu lasów z produkcji leśnej - Zdjęcie główne

Wójt gminy Cisna oraz mieszkańcy sprzeciwiają się decyzji o wyłączeniu części lasów z produkcji leśnej. | foto Facebook/Gmina Cisna

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Wójt gminy Cisna oraz mieszkańcy sprzeciwiają się decyzji o wyłączeniu części lasów z produkcji leśnej. Podczas nadzwyczajnej sesji w urzędzie gminy, przedstawiono argumenty przeciwko tej decyzji, podkreślając zarówno znaczenie ekologiczne, jak i gospodarcze lasów dla lokalnej społeczności. Rada Gminy oraz Komisja ds. rolnictwa i leśnictwa jednogłośnie negatywnie zaopiniowały stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz propozycje aktualizacji RDLP w Krośnie, zapowiadając dalsze działania na rzecz ochrony lokalnych zasobów leśnych.
reklama

W Wetlinie odbyło się spotkanie mieszkańców gminy Cisna z radnymi oraz Komisją do spraw rolnictwa i leśnictwa. Celem przedsięwzięcia były konsultacje społeczne dotyczące wyłączenia części lasów z produkcji leśnej, które miało miejsce na początku stycznia 2024 roku oraz omówienie propozycji aktualizacji przedstawionej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnej społeczności, którzy wyrazili swoje obawy i propozycje dotyczące przyszłości lasów w ich regionie.

Kluczowe znaczenie lasów dla lokalnej społeczności

W urzędzie gminy w Cisnej odbyła się nadzwyczajna sesja, podczas której wójt Dariusz Wethacz przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. Włodarz podkreślił kluczowe znaczenie lasów dla lokalnej społeczności oraz wyraził zdecydowaną negatywną opinię wobec decyzji o wyłączeniu ich części z produkcji leśnej.

Fot. Facebook/Dariusz Wethacz - Wójt Gminy Cisna

Dariusz Wethacz zaznaczył, że lasy w gminie Cisna są zarządzane w sposób zrównoważony, a leśnicy dbają o to, by eksploatacja zasobów odbywała się z poszanowaniem przyrody. Podkreślił, że ograniczenie produkcji leśnej może prowadzić do negatywnych skutków gospodarczych, zwłaszcza dla mieszkańców związanych z leśnictwem i przetwórstwem drewna, które są źródłem utrzymania wielu rodzin w gminie.

Nasze lasy to nie tylko drzewa i rośliny, to również tętniące życiem ekosystemy, które pełnią wiele istotnych funkcji. Wyłączenie lasów z produkcji leśnej może na pierwszy rzut oka wydawać się korzystne. Można by sądzić, że pozwoli to na lepszą ochronę tych obszarów. Jednak należy zrozumieć, że nasze lasy są zarządzane w sposób zrównoważony. Leśnicy dbają o to, by eksploatacja zasobów odbywała się z poszanowaniem przyrody, zapewniając jednocześnie możliwość odnawiania się lasów

– mówił.

Możliwe ograniczenie rozwoju gospodarczego regionu

Wójt zwrócił uwagę na ekonomiczne skutki ograniczenia produkcji leśnej, podkreślając, że wiele lokalnych przedsiębiorstw zależy od surowców dostarczanych przez lasy. Zmniejszenie dostępu do tych zasobów mogłoby spowodować straty finansowe i ograniczyć rozwój gospodarczy regionu.

Ograniczenie produkcji leśnej będzie prowadzić do negatywnych skutków gospodarczych. Wielu mieszkańców naszej gminy związanych jest z leśnictwem i przetwórstwem drewna. To miejsca pracy i źródła utrzymania dla naszych rodzin. Ponadto, lokalne przedsiębiorstwa zależą od surowców, które dostarczają nasze lasy. Zmniejszenie dostępu do tych zasobów mogłoby spowodować straty finansowe i ograniczyć rozwój naszej gospodarki

– dodał.

Ponowne rozważenie decyzji

Włodarz gminy wezwał do powołania komisji, w skład której weszliby przedstawiciele Nadleśnictwa Cisna, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, przedstawiciele gminy oraz lokalnych przedsiębiorstw związanych z leśnictwem. Celem działań tych osób byłoby ponowne rozważenie decyzji o wyłączeniu lasów z produkcji leśnej.

Produkcja leśna to nie tylko wycinka drzew. To także działania na rzecz zalesiania i pielęgnacji lasów. Leśnicy wykonują pracę, która pozwala na zachowanie równowagi ekologicznej, dbając o młode drzewa i eliminując chore oraz osłabione egzemplarze. Dzięki temu nasze lasy mogą trwać i służyć nam oraz przyszłym pokoleniom

– powiedział wójt.

Stanowisko ministerstwa zaopiniowane negatywnie

Podczas nadzwyczajnej sesji Rada Gminy w Cisnej oraz Komisja ds. rolnictwa i leśnictwa jednogłośnie negatywnie zaopiniowały stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz propozycje aktualizacji przedstawione przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Wójt ogłosił, że wystosuje list otwarty do Ministerstwa wraz z podpisami blisko 5 tysięcy mieszkańców, wyrażającymi sprzeciw wobec wyłączenia lasów z produkcji leśnej.

Gmina Cisna, znana z harmonijnego łączenia rozwoju gospodarczego z troską o środowisko, ponownie pokazuje, jak ważna jest współpraca lokalnej społeczności w obronie wspólnego dobra. Lasy, będące sercem regionu, są kluczowym elementem zarówno ekosystemu, jak i lokalnej gospodarki. Wójt Dariusz Wethacz oraz mieszkańcy gminy wyrazili gotowość do wspólnego działania na rzecz zachowania lasów dla przyszłych pokoleń.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama