reklama
reklama

Łopienka to wyjątkowe miejsce na mapie Bieszczadów. Rozpoczęto tam prace remontowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Robert Mach

Łopienka to wyjątkowe miejsce na mapie Bieszczadów. Rozpoczęto tam prace remontowe - Zdjęcie główne

Cerkiew św. Paraskewii w Łopience | foto Robert Mach

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościCerkiew św. Paraskewii w Łopience od lat przyciąga turystów i pielgrzymów swoją unikalną architekturą oraz historią. Teraz, dzięki wsparciu finansowemu i zaangażowaniu Towarzystwa Karpackiego, rozpoczęły się prace remontowe, które mają na celu zabezpieczenie zabytku przed niszczeniem. Mimo prowadzonych prac, cerkiew pozostaje dostępna dla zwiedzających.
reklama

Po wielu staraniach i spełnieniu licznych formalności udało się rozpocząć kompleksowy remont cerkwi św. Paraskewii w Łopience. Obiekt, będący jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Bieszczadów, od lat wymagał pilnych prac konserwatorskich. Prace obejmują zarówno wnętrze, jak i zewnętrzną część świątyni, ale – jak zapewnia Towarzystwo Karpackie – cerkiew pozostaje otwarta dla zwiedzających. Jedynie babiniec został tymczasowo wyłączony z użytkowania.

Na miejscu można już zobaczyć ogrodzony teren, na którym prowadzone są pierwsze prace. Jak informują opiekunowie świątyni, remont był konieczny, aby zapobiec dalszej degradacji obiektu. Towarzystwo Karpackie podkreśla, że do pokrycia wszystkich kosztów renowacji nadal brakuje środków, dlatego każdy, kto chce wesprzeć ten cel, może dokonać wpłaty na specjalnie przeznaczone konto.

reklama

Fot. Robert Mach

Historia i znaczenie cerkwi w Łopience

Cerkiew św. Paraskewii to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Bieszczadach, a jej historia sięga XVIII wieku. Po II wojnie światowej, w wyniku wysiedleń ludności łemkowskiej, świątynia została opuszczona i stopniowo popadała w ruinę. W latach 90. XX wieku rozpoczęto jej odbudowę, a obecnie obiekt jest miejscem kultu, ale także ważnym punktem na mapie turystycznej regionu. Malowniczo położona w dolinie Łopienki cerkiew przyciąga miłośników architektury sakralnej oraz turystów szukających miejsc do kontemplacji i odpoczynku. Dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Karpackiego świątynia jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok.

reklama

Zakres planowanych prac i źródła finansowania

Prace remontowe realizowane są w ramach programu Polski Ład, a ich wartość szacowana jest na 490 tysięcy złotych. W ramach projektu planowane są następujące działania: budowa drenażu fundamentów cerkwi oraz izolacja pionowa, wymiana zewnętrznych tynków przy gruncie, spoinowanie i tynkowanie murów wewnętrznych, stabilizacja skarpy od strony absydy oraz zabezpieczenie jej murów i konserwacja i remont zabytkowego muru oporowego.

Podjęte działania mają na celu zahamowanie destrukcji świątyni i jej zabezpieczenie na kolejne lata.

Fot. Towarzystwo Karpackie (karpaccy.pl)

reklama

Cerkiew nadal dostępna dla zwiedzających

Pomimo prowadzonych prac remontowych, cerkiew w Łopience nie została zamknięta dla turystów i pielgrzymów. Zwiedzający mogą wejść do środka bocznymi drzwiami, a jedynie babiniec jest obecnie wyłączony z użytku. Towarzystwo Karpackie, które opiekuje się świątynią, zachęca do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca oraz do wsparcia finansowego remontu.

Nie ma co ukrywać, że do pokrycia planowanych kosztów remontu jeszcze wiele nam brakuje

– podkreślają opiekunowie cerkwi.

Każdy, kto chciałby wesprzeć renowację, może dokonać wpłaty na konto PKO BP XVIII O/W-wa nr 75 1020 1185 0000 4602 0074 3104, z dopiskiem „Na Łopienkę”.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo