W gminie Komańcza letnie miesiące upływają nie tylko pod znakiem wypoczynku w malowniczym otoczeniu Bieszczadów, ale również w rytmie kultury lokalnej i regionalnej. Wydarzenia zaplanowane przez Urząd Gminy Komańcza oraz Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy na lipiec i sierpień 2025 roku tworzą różnorodną ofertę, która obejmuje zarówno elementy tradycji, jak i nowoczesnej rozrywki.
Wszystko rozpocznie się 5 lipca od wydarzenia „Biesiada pod chmurką”, rodzinnego pikniku w Rzepedzi, któremu towarzyszyć będzie zabawa z zespołem Siwy Jan. Już dwa tygodnie później, 19 lipca, zaplanowano XIII Zawody Drwali i XI Dni Nowego Łupkowa. Impreza połączy pokazy sprawności, występy artystyczne i wieczorną zabawę. Na scenie pojawi się między innymi bieszczadzki bard Paweł Lewandowski, Zespół Ludowy Łopienka, a finałem będzie taneczna zabawa „do białego rana”.
Na koniec lipca – 26 lipca – zaplanowano z kolei Święto Chleba i Proziaka w Wisłoku Wielkim. To wydarzenie o silnym wymiarze kulturowym i symbolicznym, podkreślające lokalną tożsamość kulinarną i społeczną.
Spotkania Przygraniczne i muzyczne gwiazdy
Kulminacyjnym punktem kulturalnego kalendarza będą XXVIII Spotkania Przygraniczne Polski i Słowacji w Komańczy, zaplanowane na weekend 2–3 sierpnia. To wydarzenie o charakterze transgranicznym, integrujące społeczności lokalne i przyjezdnych gości. W sobotę uczestnicy będą mogli wziąć udział w koncercie zespołu Rompey oraz w dyskotece pod gwiazdami. Niedziela upłynie pod znakiem występów zespołów folklorystycznych i rozrywkowych. Na scenie pojawią się: Senior, Łem My, Łopienka z Cisnej, Zespół FS Zaruba z Nagova oraz Mateusz Mijal z zespołem. Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert zespołu KSU, legendarnej formacji z Ustrzyk Dolnych, która od lat obecna jest na najważniejszych scenach muzyki rockowej w Polsce.Na zakończenie wakacyjnego sezonu, 30 sierpnia w Szczawnem odbędzie się wydarzenie pod nazwą Pożegnanie Lata i Wakacji.
Jesień w duchu refleksji i tradycji pasterskiej
Wrzesień i październik przynoszą wydarzenia o bardziej refleksyjnym i regionalnym charakterze. 5 września zaplanowano XVI Harasymiadę, wydarzenie kulturalne o literackim i poetyckim wymiarze, najprawdopodobniej poświęcone osobie Jerzego Harasymowicza, poety związanego z Bieszczadami.
Ostatnim akcentem sezonu będzie Spotkanie na pasterskim szlaku – OSOD w Osławicy, zaplanowane na 4 października. Wydarzenie to przywołuje tradycję pasterstwa karpackiego i stanowi okazję do spotkania miłośników kultury ludowej, etnografii i przyrody.
Komentarze (0)