Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu pod nazwą „Poszukiwanie zaginionych cmentarzy na terenie Woli Michowej” rozpoczęło się od przywitania wszystkich zgromadzonych przez Krystynę Galik-Harhaj, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy; Mariana Kurasza, sekretarza Gminy Komańcza; Adama Pasiniewicza, przewodniczącego Rady Gminy Komańcza oraz doktora Marcina Czarnowicza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W trakcie konferencji omówione zostały przez prelegentów najnowsze wyniki prac archiwalnych prezentujące lokalizacje zapomnianych cmentarzy z rejonu Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Poruszono aspekty znaczenia dziedzictwa Wielkiej Wojny, konieczności jego ochrony, a w szczególności zmian w ustawie o ochronie zabytków, sposobach pozyskiwania środków na taką działalność, a także o możliwościach rozwijania turystyki związanej z historią regionu. Ponadto zaprezentowano efekty prac archeologicznych, historycznych, konserwatorskich i archiwalnych.
Podczas wydarzenia w Szczawnem, referaty wygłosili zaproszeni prelegenci, w tym dr hab. Anna Zalewska profesor Uniwersytetu Łódzkiego, która skupiła się na temacie interakcji wokół dziedzictwa Wielkiej Wojny w centralnej Polsce, w kontekście przypadków materialnych pozostałości walk w rejonie Rawki i Bzury. Głos zabrał również Adam Pasiniewicz opowiadając o zaangażowaniu grupy lokalnej i wolontariatu w prace społeczne na cmentarzach z okresu I wojny światowej, z kolei doktor Marcin Czarnowicz mówił o losach cmentarzy wojennych w Dolinie Osławy oraz ich poszukiwaniach na terenie Woli Michowej i Kamienia nad Jaśliskami. Konferencja była też miejscem, gdzie swój referat zatytułowany „Chuda Emma pod Gorlicami” wygłosił Bogusław Głód, a także K. Drewniak, Mirosław Mazurek, A. Szczepanek, A. Sznajdrowska-Pondel, U. Wilkoszewska zaprezentowali wystąpienie „Góra Manyłowa – zapomniane pole bitwy z 1915 roku” badania archeologiczno – ekshumacyjne na górze Łysy Wierch w Bieszczadach”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Słynna zima stulecia w 1979 roku. Pogodowy kataklizm sparaliżował kraj do wiosny [ZDJĘCIA]
Konferencji odbywającej się w Ośrodku Kultury w Szczawnem towarzyszyła wystawa zbiorów Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historyczne „Galicja”. W wydarzeniu oprócz radnych i sołtysów z gminy Komańcza, przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji, regionalistów i przewodników beskidzkich wzięli udział: Robert Stępień, wójt gminy Baligród; Anna Okoniewska, inspektor ochrony zabytków z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu; Zbigniew Pawłowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko; Wojciech Głuszko, nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród, Łukasz Michalik, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Rymanów, Edward Orłowski z Nadleśnictwa Komańcza, Justyna Nanaszko z Urzędu Gminy w Olszanicy oraz mł. chor. Marek Fejdasz z Zakładu Karnego w Łupkowie.
źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.