Kolędy i pastorałki: krótka historia
Kolędy, z łacińskiego „calendae” oznaczającego „pierwszy dzień miesiąca”, wywodzą się z tradycji ludowej i kościelnej. W Polsce ich historia sięga średniowiecza, kiedy to na dworach królewskich i w kościołach wykonywano pierwsze pieśni bożonarodzeniowe, takie jak „Bogurodzica”. Z czasem kolędy zaczęły trafiać do domów, a ich śpiewanie stało się nieodłącznym elementem wigilii. Pastorałki, bardziej radosne i nieco żartobliwe, były inspirowane życiem pasterzy i ich prostą wiarą. Oba gatunki niosą ze sobą przesłanie pokoju, radości i wspólnoty.
Cel charytatywny koncertu w Ustrzykach Dolnych
Tegoroczny koncert miał po raz kolejny wyjątkowy wymiar, bowiem jego celem była pomoc Dariuszowi Cholewie, który po ciężkim wypadku wymaga kosztownej rehabilitacji – miesięczne leczenie wynosi aż 30 tysięcy złotych. Drugim beneficjentem było Bieszczadzkie Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Promyk Nadziei”, które od ponad dwóch dekad wspiera dzieci poprzez terapię i zajęcia świetlicowe. Aby wziąć udział w koncercie, należało zakupić cegiełkę o wartości minimum 40 złotych. Wysoka frekwencja pokazała, jak bardzo mieszkańcy i goście są gotowi wspierać te szczytne cele.Organizatorzy podjęli decyzję o zorganizowaniu dwóch koncertów – o godzinie 17:00 i 19:30 – by każdy zainteresowany mógł doświadczyć magii tego wydarzenia.
Bogaty program artystyczny
Na scenie wystąpiło ponad 20 artystów, w tym Chór ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustrzykach Dolnych oraz muzycy z Podkarpacia, Lubelszczyzny i Małopolski. Pierwsze dźwięki wieczoru to piękna pastorałka „Jak w Betlejem”, która wprowadziła publiczność w świąteczny nastrój. Program był różnorodny – od tradycyjnych kolęd, takich jak „Cicha noc”, po mniej znane pastorałki, które zachwyciły swoją prostotą i melodią.Podczas koncertu szczególnie odczuwalna była więź między artystami a publicznością. Atmosfera, jaka panowała w sali, była pełna wzruszeń i radości. Świąteczny korowód, który przeszedł ulicami Ustrzyk Dolnych, dodatkowo podkreślił wyjątkowość tego dnia. To wydarzenie pokazało, że muzyka ma moc jednoczenia ludzi, niezależnie od ich wieku czy pochodzenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.