Reklama

Reklama

Kapliczka Szczęśliwego Powrotu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kapliczka Szczęśliwego Powrotu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

Skąd się wzięła i jaka była geneza jej powstania? O tym są te krótkie opowieści.   

Jadąc z Terki w kierunku Dołżycy przy drodze, nad stromym urwiskiem stoi samotna kapliczka. Niestety, nikt nie zna dokładniej daty jej powstania. Istnieje jednak kilka legend które opisują tą historię. 

Pierwsza z legend o Kapliczce Szczęśliwych Powrotów

Ówczesny Pan tych włości wybiera się wraz z woźnicą do Cisnej. Czas mija sielsko. Po ubiciu targu uczczono to suto zakrapianym posiłkiem. Na wysokości urwiska konie z niewiadomych przyczyn płoszą się. Bryczka ląduje w przepaści roztrzaskując się na drzazgi. Woźnica wraz z Dziedzicem wychodzą z opresji bez szwanku. Jako wotum w tym miejscu powstaje kapliczka, odtąd nazywana Kapliczką Szczęśliwych Powrotów. Podobno miało to miejsce 1896 r. 

Następna opowieść powiązana jest z łopieńską ikoną 

Po odnalezieniu cudownej ikony łopieńskiej w koronach lipy postanowiono ją przetransportować do cerkwi w Wołkowyi. Woły, które ciągnęły wóz, nie chciały pójść dalej tylko stanęły w miejscu gdzie dziś znajduje się kapliczka.

Zrozumiano wtedy, że ikona musi wrócić do Łopienki.  

I na zakończenie ostatnia znana mi opowieść

Jest 1848 r. woźnica Kubik podąża z Jaworca. Gdzieś w okolicy urwiska droga mocno się zwężała. W tym samym czasie trwa przemarsz wojsk rosyjskich. Nie podoba się to żołnierzom, którzy muszą rozciągnąć się w węższą i dłuższą kolumnę. Przesuwają wóz Kubika na skraj drogi, ale ma to tragiczne w skutkach następstwa. Cały tabor spada w przepaść. Zwierzęta giną, a wóz roztrzaskuje się na strzępy. 

Woźnica wychodzi cały i zdrowy. W dowód wdzięczności za ocalenie postanawia postawić kapliczkę. 

Będąc czasem w tych okolicach warto odwiedzić to miejsce. "Aby szczęśliwie powrócić do domu."

Z bieszczadzkim pozdrowieniem Jędruś Ciupaga

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy