reklama
reklama

Kąpieliska strzeżone nad Jeziorem Solińskim w 2025 roku. Jakie zmiany czekają turystów?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Kąpieliska strzeżone nad Jeziorem Solińskim w 2025 roku. Jakie zmiany czekają turystów? - Zdjęcie główne

"Cypel" w Polańczyku | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościW sezonie letnim 2025 roku nad Jeziorem Solińskim funkcjonować będą dwa kąpieliska strzeżone. Decyzja samorządu gminy Solina wprowadza zmiany w lokalizacji jednego z nich, a dodatkowo pojawi się miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Jakie argumenty przemawiały za nowymi lokalizacjami i jakie kwestie nadal budzą dyskusję?
reklama

Rada Gminy Solina podjęła uchwałę określającą wykaz kąpielisk strzeżonych na 2025 rok. Zgodnie z decyzją samorządu, w nadchodzącym sezonie letnim funkcjonować będą: kąpielisko „Cypel” w Polańczyku z linią brzegową kąpieliska wynoszącą 50 metrów oraz kąpielisko „Solina – Góra Jawor” położone obok Białej Floty z 100-metrową linią brzegową.  Sezon kąpielowy w gminie Solina został ustalony na okres od 28 czerwca do 31 sierpnia 2025 roku.

Dlaczego kąpielisko w Polańczyku zostało przeniesione?

Decyzja o zmianie lokalizacji kąpieliska w Polańczyku z „Patelni” na „Cypel” została podjęta na wniosek Komisji Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Gminy. Jak zauważył przewodniczący komisji Łukasz Dytkowski, na „Cyplu” znajduje się większa i bardziej funkcjonalna plaża, przyciągająca znaczną liczbę turystów. Teren jest tam płaski, z dużą ilością trawy, co ułatwia organizację miejsca wypoczynku.

reklama

Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli

Oprócz dwóch kąpielisk strzeżonych, w 2025 roku planowe jest, w związku z wnioskami organizatora jakim jest Gminny Ośrodek, Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku, utworzenie jednego miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli w miejscowości Zawóz. Będzie ono funkcjonować od 19 lipca do 17 sierpnia. Jak przekazuje Katarzyna Zielińska-Onyszko, sekretarz gminy Solina, ma to na celu zapewnienie możliwości korzystania z Jeziora Solińskiego i stworzenie możliwości rekreacji właśnie w tamtej części gminy Solina.

reklama

Na ten moment tylko w Zawozie planowane jest stworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. Ponadto oczywiście będą dwa kąpieliska – jedno na „Cyplu” w Polańczyku, a drugie w Solinie

– podkreśla Katarzyna Zielińska-Onyszko.

Jak dodaje Łukasz Dytkowski, rady Rady Gminy Solina, turyści kąpią się w Jeziorze Solińskim nie tylko w wyznaczonych miejscach, ale na całej jego powierzchni. Wprowadzenie miejsc strzeżonych stanowi istotny element poprawy bezpieczeństwa, gdyż nie każdy wypoczywający posiada umiejętność pływania, a obecność ratowników może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom.

reklama

Dlaczego Wołkowyja nie znalazła się na liście?

Jednym z tematów poruszonych podczas sesji rady gminy była także możliwość utworzenia kąpieliska w Wołkowyi. Jak jednak wyjaśniono, zasadniczą przeszkodą jest zmieniający się poziom wody w Jeziorze Solińskim. W przeszłości podejmowano próby organizacji kąpieliska w tej lokalizacji, jednak w wyniku obniżenia poziomu wody dostęp do akwenu stawał się niemożliwy.

Nie oznacza to jednak, że temat został całkowicie zamknięty. Jeżeli w przyszłości poziom wody w jeziorze będzie utrzymywał się na stabilnym poziomie, możliwe będzie ponowne rozważenie tej lokalizacji.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

reklama

Problem zamulania Jeziora Solińskiego

Podczas obrad pojawiła się także kwestia długofalowego problemu Jeziora Solińskiego – zamulania zbiornika. Jak zaznaczył Adam Piątkowski, wójt gminy, samorząd od kilku lat prowadzi starania o pozyskanie środków na prace związane z odmuleniem. Dotychczasowe badania wykazały, że osady denne zawierają metale ciężkie, co utrudnia ich usunięcie i zwiększa koszty utylizacji. Obecnie współpracę w zakresie odmulania jeziora podjął prywatny przedsiębiorca z Zagórza, który prowadzi badania laboratoryjne i proceduje pozwolenie wodnoprawne. Jeśli analizy potwierdzą brak szkodliwych substancji, gmina będzie mogła przystąpić do działań związanych z oczyszczaniem wybranych rejonów jeziora. Wstępnie wskazano trzy priorytetowe lokalizacje: Wołkowyja (okolice Kuźni), Bukowiec (ujście Solinki) oraz Rajskie (ujście Sanu).

Radni zwrócili również uwagę na potrzebę pielęgnacji brzegów w miejscach kąpielisk. Wskazano na konieczność usunięcia krzaków i wyrównania terenu, co poprawiłoby komfort turystów. Pojawił się również temat roślinności wodnej, w tym nadmiernego rozrostu glonów i wpływu zarybiania jeziora karpiem na stan ekosystemu. Jak zauważył radny Łukasz Dytkowski, masowe zarybianie Soliny tą gatunkowo obcą dla polskich wód rybą może przyczyniać się do wzrostu poziomu amoniaku w wodzie, co sprzyja rozwojowi roślinności wodnej. Kwestia ta wymaga dalszej analizy i ewentualnych konsultacji z Wodami Polskimi oraz Polskim Związkiem Wędkarskim.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo