Rada Gminy Solina podjęła uchwałę określającą wykaz kąpielisk strzeżonych na 2025 rok. Zgodnie z decyzją samorządu, w nadchodzącym sezonie letnim funkcjonować będą: kąpielisko „Cypel” w Polańczyku z linią brzegową kąpieliska wynoszącą 50 metrów oraz kąpielisko „Solina – Góra Jawor” położone obok Białej Floty z 100-metrową linią brzegową. Sezon kąpielowy w gminie Solina został ustalony na okres od 28 czerwca do 31 sierpnia 2025 roku.
Dlaczego kąpielisko w Polańczyku zostało przeniesione?
Decyzja o zmianie lokalizacji kąpieliska w Polańczyku z „Patelni” na „Cypel” została podjęta na wniosek Komisji Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Gminy. Jak zauważył przewodniczący komisji Łukasz Dytkowski, na „Cyplu” znajduje się większa i bardziej funkcjonalna plaża, przyciągająca znaczną liczbę turystów. Teren jest tam płaski, z dużą ilością trawy, co ułatwia organizację miejsca wypoczynku.
Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli
Oprócz dwóch kąpielisk strzeżonych, w 2025 roku planowe jest, w związku z wnioskami organizatora jakim jest Gminny Ośrodek, Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku, utworzenie jednego miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli w miejscowości Zawóz. Będzie ono funkcjonować od 19 lipca do 17 sierpnia. Jak przekazuje Katarzyna Zielińska-Onyszko, sekretarz gminy Solina, ma to na celu zapewnienie możliwości korzystania z Jeziora Solińskiego i stworzenie możliwości rekreacji właśnie w tamtej części gminy Solina.
Na ten moment tylko w Zawozie planowane jest stworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. Ponadto oczywiście będą dwa kąpieliska – jedno na „Cyplu” w Polańczyku, a drugie w Solinie
– podkreśla Katarzyna Zielińska-Onyszko.
Jak dodaje Łukasz Dytkowski, rady Rady Gminy Solina, turyści kąpią się w Jeziorze Solińskim nie tylko w wyznaczonych miejscach, ale na całej jego powierzchni. Wprowadzenie miejsc strzeżonych stanowi istotny element poprawy bezpieczeństwa, gdyż nie każdy wypoczywający posiada umiejętność pływania, a obecność ratowników może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom.
Dlaczego Wołkowyja nie znalazła się na liście?
Jednym z tematów poruszonych podczas sesji rady gminy była także możliwość utworzenia kąpieliska w Wołkowyi. Jak jednak wyjaśniono, zasadniczą przeszkodą jest zmieniający się poziom wody w Jeziorze Solińskim. W przeszłości podejmowano próby organizacji kąpieliska w tej lokalizacji, jednak w wyniku obniżenia poziomu wody dostęp do akwenu stawał się niemożliwy.Nie oznacza to jednak, że temat został całkowicie zamknięty. Jeżeli w przyszłości poziom wody w jeziorze będzie utrzymywał się na stabilnym poziomie, możliwe będzie ponowne rozważenie tej lokalizacji.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Problem zamulania Jeziora Solińskiego
Podczas obrad pojawiła się także kwestia długofalowego problemu Jeziora Solińskiego – zamulania zbiornika. Jak zaznaczył Adam Piątkowski, wójt gminy, samorząd od kilku lat prowadzi starania o pozyskanie środków na prace związane z odmuleniem. Dotychczasowe badania wykazały, że osady denne zawierają metale ciężkie, co utrudnia ich usunięcie i zwiększa koszty utylizacji. Obecnie współpracę w zakresie odmulania jeziora podjął prywatny przedsiębiorca z Zagórza, który prowadzi badania laboratoryjne i proceduje pozwolenie wodnoprawne. Jeśli analizy potwierdzą brak szkodliwych substancji, gmina będzie mogła przystąpić do działań związanych z oczyszczaniem wybranych rejonów jeziora. Wstępnie wskazano trzy priorytetowe lokalizacje: Wołkowyja (okolice Kuźni), Bukowiec (ujście Solinki) oraz Rajskie (ujście Sanu).Radni zwrócili również uwagę na potrzebę pielęgnacji brzegów w miejscach kąpielisk. Wskazano na konieczność usunięcia krzaków i wyrównania terenu, co poprawiłoby komfort turystów. Pojawił się również temat roślinności wodnej, w tym nadmiernego rozrostu glonów i wpływu zarybiania jeziora karpiem na stan ekosystemu. Jak zauważył radny Łukasz Dytkowski, masowe zarybianie Soliny tą gatunkowo obcą dla polskich wód rybą może przyczyniać się do wzrostu poziomu amoniaku w wodzie, co sprzyja rozwojowi roślinności wodnej. Kwestia ta wymaga dalszej analizy i ewentualnych konsultacji z Wodami Polskimi oraz Polskim Związkiem Wędkarskim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.