reklama
reklama

Hotel, woda i widzowie. To widowisko w Bieszczadach przyciągnęło uwagę wielu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Stanica Kresowa Chreptiów

Hotel, woda i widzowie. To widowisko w Bieszczadach przyciągnęło uwagę wielu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

To widowisko w Bieszczadach przyciągnęło uwagę wielu | foto Facebook/Stanica Kresowa Chreptiów

reklama
Udostępnij na:
Facebook
AktualnościChoć Śmigus-Dyngus to tradycja znana w całej Polsce, niewiele osób mogło spodziewać się, że tegoroczne obchody w Lutowiskach przybiorą aż tak widowiskowy obrót. Mieszkańcy i turyści byli świadkami nietypowego spektaklu z wodą, hotelem i strażackim sprzętem w rolach głównych.
reklama

W poniedziałek wielkanocny, w Stanicy Kresowej Chreptiów w Lutowiskach, odbyła się inscenizacja nawiązująca do tradycji lanego poniedziałku. Ochotnicza Straż Pożarna w Lutowiskach przeprowadziła pokazowe polewanie wodą dachu hotelu. Całość miała charakter symboliczny i była wyrazem lokalnego przywiązania do kulturowego dziedzictwa regionu.

Wydarzenie z udziałem lokalnej społeczności i gości hotelowych

Wydarzenie przyciągnęło licznych mieszkańców oraz gości hotelowych, którzy z zaciekawieniem i uśmiechem obserwowali tę niecodzienną inscenizację

reklama

– przekazuje Stanica Kresowa Chreptiów w Lutowiskach.

Strażacy, korzystając z typowego sprzętu wykorzystywanego podczas działań operacyjnych, przeprowadzili inscenizację polewania wodą zgodnie z wielkanocnym zwyczajem.

 

Śmigus-Dyngus to jeden z elementów polskiej tradycji wielkanocnej. Oblewanie wodą wywodzi się z dawnych obrzędów ludowych i symbolizuje oczyszczenie, witalność oraz nadejście wiosny. W kulturze agrarnej woda miała także znaczenie prorocze i ochronne – sprzyjała urodzajowi i zdrowiu.

Choć współcześnie zwyczaj ten bywa traktowany przede wszystkim jako forma zabawy, wciąż obecne są próby jego reinterpretacji lub przypomnienia w kontekście bardziej symbolicznym, jak miało to miejsce w Lutowiskach.

Rola takich inicjatyw w utrzymywaniu lokalnych tradycji

Działania tego typu, nawet jeśli ograniczone w skali, pełnią istotną rolę w utrwalaniu i przekazywaniu lokalnych zwyczajów. Poprzez ich obecność w przestrzeni publicznej, tradycje nie pozostają jedynie elementem wiedzy historycznej, lecz nadal funkcjonują jako część współczesnej tożsamości regionalnej.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo