reklama

Góry „trzymają” podkarpacką turystykę. Jak dokładnie wygląda to Bieszczadach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Jurek

Góry „trzymają” podkarpacką turystykę. Jak dokładnie wygląda to Bieszczadach? - Zdjęcie główne

Ustrzyki Górne | foto Marek Jurek

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościNa terenie Podkarpacia nieznacznie zmalał ruch turystyczny w 2023 roku. Nieco lepiej jest w terenach górskich – w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Tam też znajduje się najwięcej procentowo miejsc noclegowych.
reklama

Według najnowszych danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie dotyczących turystyki na Podkarpaciu, w bieżącym roku odnotowano zarówno spadek liczby osób korzystających z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych – 1,2 miliona osób, co stanowi 1,4 procent mniej niż rok wcześniej, jak i wzrost udzielonych noclegów o 5,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Skupiając się na rejonie Bieszczadów i Beskidu Niskiego, wspomniany raport wykazał, że powiaty tego obszaru (umownie przyjęto – bieszczadzki, jasielski, krośnieński, leski, sanocki) zajmują 27,8 procent powierzchni województwa i skupiają 17,1 procent jego populacji. Co ciekawe, ponad połowa turystycznych obiektów noclegowych województwa znajduje się właśnie w tych powiatach, aż 90,5 procent ośrodków wczasowych, 86,7 procent zespołów domków turystycznych oraz 85,0 procent zakładów uzdrowiskowych. Szczególnie wartym uwagi jest fakt, że niemal połowa obiektów z tego obszaru działała w powiecie leskim (49,9 procent).

reklama

Region Bieszczadów i Beskidu Niskiego odwiedziło 379,1 tysiąca turystów, co stanowi ponad 30 procent ogółu turystów przybywających do województwa podkarpackiego. Charakteryzuje się on typowo sezonową turystyką, a ponad 80 procent wszystkich sezonowych obiektów województwa znajduje się właśnie na tym obszarze.

Warto także zwrócić uwagę na różnice w strukturze bazy noclegowej regionu Bieszczadów i Beskidu Niskiego w porównaniu z cały województwem podkarpackim. Na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego dominują pozostałe obiekty (z wyłączeniem kempingów i pól biwakowych) – 81,6 procent, podczas gdy województwie obiekty hotelowe stanowią 35,5 procent wszystkich obiektów.

reklama

W 2023 roku, ponad 30 procent turystów wybierających noclegi na Podkarpaciu zdecydowało się na obiekty zlokalizowane w regionie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Turyści głównie pochodzili z Polski, zaś liczba turystów zagranicznych korzystających z noclegów na tym obszarze była niewielka. Stopień wykorzystania miejsc noclegowych w regionie wyniósł 34,7 procent, co stanowi minimalny spadek w porównaniu z województwem, które utrzymało się na poziomie 35,2 procent. Warto zauważyć, że w porównaniu z rokiem poprzednim nastąpił wzrost w regionie (o 1,2 punktów proc.), a w województwie pozostał bez zmian.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama