reklama
reklama

Film o Zdzisławie Pękalskim, bieszczadzkim artyście otrzymał dofinansowanie z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Wyreżyserowaniem dzieła zajmie się Robert Żurakowski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Robert Żurakowski

Film o Zdzisławie Pękalskim, bieszczadzkim artyście otrzymał dofinansowanie z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Wyreżyserowaniem dzieła zajmie się Robert Żurakowski - Zdjęcie główne

foto Robert Żurakowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Poznaliśmy wyniki konkursu na wspieranie produkcji filmowej z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego 2023. Wśród wybranych projektów znalazły się dwa filmy fabularne oraz dwa dokumentalne. Bardzo dobrą wiadomością jest fakt, iż dofinansowanie otrzymała firma Mirosław Mazurkiewicz Produkcja Filmowa, która zajmie się realizacją filmu pt. „Nie ma mnie?” w reżyserii Roberta Żurakowskiego.
reklama

Posiedzenie komisji konkursowej

Wczoraj odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego, w skład której weszli: Marta Kraus, Robert Godek, Aleksandra Gorzelak-Nieduży, Tomasz Leyko oraz Jagoda Mazepa. W ramach naboru wpłynęło 12 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 1 990 767,30 złotych brutto. Do etapu oceny merytorycznej zostało zakwalifikowanych 9 wniosków, 3 wnioski zostały odrzucone z przyczyn formalnych.

Komisja dokonała rozstrzygnięcia konkursu, podejmując decyzję o wysokości i rodzaju wkładu koproducenckiego, biorąc pod uwagę dostępne środki finansowe, oceny i rekomendacje ekspertów Rady Programowej. Wśród wybranych projektów znalazły się 4 produkcje: „Ignacy” w reżyserii Michała Rogalskiego (300 tysięcy złotych), „Home” – OR Sinai (200 tysięcy złotych), „Ludzie i rzeczy” – Damiana Kosowskiego (40 tysięcy złotych) oraz „Nie ma mnie?” w reżyserii Roberta Żurakowskiego (60 tysięcy złotych).

„Nie ma mnie?” – film o bieszczadzkim artyście Zdzisławie Pękalskim

Robert Żurakowski to pochodzący z Zakopanego reżyser i producent filmów dokumentalnych, głównie związanych z tematyką górską, pomysłodawca i twórca cyklu „Tatrzański Szlak Wspomnień”. Właściciel studia G&B ART, a także artysta, rzeźbiarz, muzyk czy kompozytor. Robert Żurakowski to ponadto miłośnik Bieszczadów, które to stały się niedawno miejscem realizowanego filmu o Ludwiku Lutku Pińczuku i Chatce Puchatka na Połoninie Wetlińskiej, pod tytułem „Śniła mi się Połonina”. Produkcja w krótkim czasie zyskała ogromną popularność i uznanie. Nie jest to jednak koniec. Reżyser pracuje nad kolejną produkcją, której głównym bohaterem jest Zdzisław Pękalski.

Pomysł na film o Zdzisławie Pękalskim nie jest nowy, to trwa już ponad 2 lata. W tym czasie powstawał scenariusz, ale przede wszystkim były to moje bardzo częste wizyty i rozmowy u Państwa Pękalskich. To czas na poznawanie się, na nabierania zaufania i oczywiście na zagłębianie w całą historię i twórczość Zdzisława. W filmie będzie się przewijała twórczość Zdzisława Pękalskiego, która jest mi bardzo bliska, ponieważ również jestem rzeźbiarzem. Jednak dla mnie najważniejsze jest to co wydarzyło się po chorobie – jak wygląda teraz życie Zdzisława. Chcę pokazać całkowite poświęcenie jego żony i synowej w opiekę nad Zdzisławem oraz to, że mimo tak ogromnych zmian spowodowanych chorobą można godnie żyć. Głównym motywem filmu jest jednak pokazanie potrzeby tworzenia i to nie tylko potrzeby tworzenia, która jest bardzo głęboko zakorzeniona w Zdzisławie, ale która tkwi w każdym z nas

- powiedział nam Robert Żurakowski.

O bieszczadzkim artyście

Zdzisław Pękalski to bieszczadzki malarz, poeta i rzeźbiarz o rozlicznych zainteresowaniach. Tworzy już od ponad 40 lat. Urodził się w 1941 roku we Lwowie, a dzieciństwo spędził w Przemyślu. Swoje zainteresowania plastyczne rozwijał w Studium Nauczycielskim w Rzeszowie oraz w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie.

Od 1963 roku mieszka w Hoczwi, gdzie pracował jako nauczyciel w miejscowej szkole. Pasjonuje go również kolekcjonerstwo, etnografia i archeologia. W latach 70. założył Izbę Regionalną w Hoczwi, w której pełni rolę kustosza, konserwatora i przewodnika. Jest także współzałożycielem Bieszczadzkiej Grupy Twórczej, działającej od 1978 roku. Uprawia malarstwo, rzeźbę, grafikę, jak również poezję, w której debiutował w 1978 roku na Jarmarku Poezji o Laur „Prometeja”. Jego wiersze drukowane były w „Nowym Wyrazie”, „Croscenie”, w kwartalnikach „Okolice poetów”, „Radostowa”, w almanachach Klubu Literackiego Krośnieńskiego Domu Kultury, do którego należy. W 2001 roku wydał tomik „Z szuflady”. Jest laureatem nagród Franciszka Kotuli oraz Marszałka Województwa podkarpackiego.

Galerię Zdzisława Pękalskiego w Hoczwi odwiedzały zawsze rzesze turystów, nie tylko po to, by podziwiać jego twórczość, ale przede wszystkim, żeby móc się z nim spotkać, posłuchać wyjątkowych i nietuzinkowych opowieści o dziełach, filozofii i magii Bieszczadów.

Choroba, która zmieniła życie

Niestety, choroba przyszła niespodziewanie. Wylew i udar mózgu całkowicie zmieniły jego życie. Od lat artysta zmaga się z ogromnym oporem swojego własnego ciała, z niemożliwością poruszania się.

Wiemy, że Zdzisław Pękalski jest uwięziony w swoim ciele – nie mówi i bardzo ciężko jest mu wykonywać jakiekolwiek ruchy – ale jest w pełni świadomy, jego umysł jest sprawny i dlatego już na samym początku wymarzyłem sobie, aby oprócz filmu zrobić jeszcze coś dobrego i tu wziął się mój pomysł na cyber oko, za pomocą którego Pan Zdzisław ma możliwość komunikacji

- zauważa Robert Żurakowski.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i obserwuj wBieszczady.pl.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama