Reklama

Reklama

Dziś świętują radiowcy. Przez 10 lat Bieszczady miały również swoje radio

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dziś świętują radiowcy. Przez 10 lat Bieszczady miały również swoje radio - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Dzień Radia to polskie święto, które upamiętnia uchwalenie i podpisanie wytycznych do ustawy radiotelefonicznej. Jest to jednak symboliczne święto, gdyż na pierwszą audycję radiową trzeba było poczekać jeszcze 2 lata. Bieszczady miały również swoje radio. A tam między innymi audycje tematyczne, konkursy czy wiadomości z regionu.

Na pomysł stworzenia lokalnej stacji w Sanoku Jakub Osika, założyciel Radia Bieszczady, wpadł 15 lat temu. Formalności i przygotowania do tego przedsięwzięcia zajęły kilka lat. Ostatecznie 20 grudnia 1996 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała koncesję zezwalającą na uruchomienie nadajnika pracującego na częstotliwości 89,5 MHz. Stacja początkowo miała się nazywać Radio Sanok, jednak dość szybko przyjęła bardziej ogólną nazwę - Radio Bieszczady. Jak możemy przeczytać na stronie radiopolska.pl, Wojciech Dalętka tak wspomina początki tego radia.

Było to radio mojej młodości ponieważ urodziłem i wychowałem się w Sanoku. Pamiętam chwilę wejścia w eter kiedy to przypadkowo złapałem tę stację na częstotliwości 89,5 MHz. Bardzo mile wspominam listę przebojów Artura Rudnickiego oraz konkurs Muzyczne Oczko, w którym dosłownie ograbiałem stację z płyt promocyjnych rozdawanych za zgadywanie wykonawców i tytułów piosenek. Dzięki Radiu Bieszczady poznałem kilku kolegów z branży z którymi do dzisiaj się widuję. Wielka szkoda, że nie będzie już tej stacji w eterze, ale niestety krajowy regulator rynku radiowego zbyt słabo dba o stacje lokalne.

Bieszczady też miały swoje radio

Radio Bieszczady wystartowało oficjalnie 23 czerwca 1997 roku, jako regionalna rozgłośnia z siedzibą w Sanoku i nadająca na róznych częstotliwościach z Rzeszowa, Ustrzyk Dolnych, Czarnorzek niedaleko Krosna oraz Góry Tokarnia w okolicach Sanoka. Słuchając tej rozgłośni można było odczuć bieszczadzki klimat. W ramówce znalazło się miejsce na konkursy, audycje tematyczne, wiadomości z regionu, a także rozmowy z ludźmi z pasją. Radio prezentowało muzykę alternatywną, poezję śpiewaną, bliską starszemu pokoleniu oraz nawiązującą do kultury „Bieszczadersów”, czyli artystów takich jak np. Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy Marek Grechuta. Radio nie przeprowadzało badań opinii publicznej. Audycje i listy przebojów były autorskie.

Radio Bieszczady było wszędzie: zimą na stokach, latem nad wodą. Redakcja współorganizowała Festiwal „Bieszczadzkie Anioły”, organizowała Festiwal Piosenki Szantowej „Wyspa” oraz Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Cypel”.

Bieszczadzka rozgłośnia zakończyła nadawanie

Po 10 latach nadawania, dokładnie 3 grudnia 2007 roku Radio Bieszczady przeszło do historii. Spółka została odkupiona przez sieć Eska. Pożegnalny koncert miał miejsce w czerwcu, a największymi gwiazdami tego wieczoru był zespół KSU i Lombard. 4 grudnia 2007 roku radio zmieniło nazwę i przyłączone zostało do sieci VOX FM. Na początku czerwca 2008 roku, na stronie rozgłośni zamieszczone zostały odnośniki do strumieni Radia Bieszczady, które stało się stacją internetową. VOX FM Bieszczady nadawało do września 2009 roku. Potem w eterze został program Radio Eska Rzeszów.

Do prezenterów stacji należeli między innymi Sebastian Niżnik, Andrzej Kutiak, Elżbieta Mazur, Artur Rudnicki, Sławomir Woźniak, Mariusz Zieliński, Artur Andrus.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy