W Narodowym Archiwum Cyfrowym znaleźliśmy kilkanaście fotografii, dokumentujących zarówno przygotowania do dnia Wszystkich Świętych, jak i pokazujące uroczystości cmentarne. Czy ówczesny dzień 1 listopada różni się od tych obchodzonych prawie 100 lat temu? Sprawdź w naszej galerii.
Lekcja historii
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku. Zdaniem historyków uroczystość Wszystkich Świętych sięga jeszcze czasów antycznych, kiedy to w wybranym dniu wspominano wszystkich męczenników chrześcijańskich. W IV wieku wprowadzano takie wspomnienie w wielu Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu uroczystość Wszystkich Świętych pierwotnie odbywała się 13 maja. Wtedy też obchodzono laudację wszystkich męczenników chrześcijańskich.W 1475 roku święto zostało ustanowione za obowiązkowe dla chrześcijan, o czym zdecydował papież Sykstus IV. Do uroczystości dołączył także oktawę obchodów. Wigilia i oktawa zostały zniesione w roku 1955 przez papieża Piusa XII.
- Dzień Wszystkich Świętych celebrowany jest w Kościele katolickim przez odprawianie mszy świętej, podczas której księża mają na sobie białe szaty liturgiczne, symbolizujące radość i podniosły nastrój. Odbywa się ponadto uroczysta procesja - wyjaśnia portal dzieje.pl. Pamiętajmy także o 2 listopada - wtedy obchodzimy Dzień Zaduszny - czyli dzień modlitw za wszystkich zmarłych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.