W posiedzeniu Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie” udział wzięli wybitni naukowcy, samorządowcy oraz przedstawiciele nadleśnictw. Obrady prowadził przewodniczący rady, profesor Henryk Okarma. Celem spotkania było omówienie działań podejmowanych przez nadleśnictwa Baligród, Cisna, Lutowiska i Stuposiany oraz identyfikacja wyzwań, z jakimi mierzy się gospodarka leśna w regionie.
Prezentacje przedstawione przez leśników dotyczyły między innymi wsparcia nauki, edukacji oraz promocji turystyki. Szczególną uwagę zwrócono na trudności wynikające z moratorium Ministra Klimatu i Środowiska oraz problem przyspieszonej rójki nadobnicy alpejskiej.
Edukacja leśna i rozwój turystyki
Dużą część obrad poświęcono kwestii edukacji przyrodniczo-leśnej i turystycznego udostępniania lasów. Leśnicy przedstawili inicjatywy mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej oraz promocję zrównoważonego korzystania z walorów przyrodniczych Bieszczadów.
W składzie rady są wybitni eksperci w swoich dziedzinach, jak również przedstawiciele różnych środowisk żywo zainteresowanych działalnością leśników na terenie Bieszczadów, którzy dostarczają nam cennych uwag i wskazówek do funkcjonowania nadleśnictw w ramach LKP. Bardzo cenimy sobie zdanie samorządowców, którzy reprezentują najszersze spektrum naszych interesariuszy
– podkreślił Paweł Biernacki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. ekonomicznych.
W dyskusji aktywnie uczestniczyli także wójtowie gmin z Bieszczadów: Janusz Krupa z Lutowisk, Robert Stępień z Baligrodu oraz Dariusz Wethacz z Cisnej. Przedstawili oni swoje uwagi dotyczące współpracy nadleśnictw z samorządami oraz potrzeb lokalnych społeczności. Ciepłe słowa do leśników wraz sugestią kontynuacji szkoleń dla przewodników górskich skierował Stanisław Orłowski ze Stowarzyszenia Przewodników „Karpaty”.
Plany urządzenia lasu i opinie ekspertów
Ważnym punktem posiedzenia było podsumowanie prac nad Planami Urządzenia Lasu dla nadleśnictw Lutowiska i Stuposiany. Dariusz Królak, zastępca dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Przemyślu, zaprezentował dotychczasowe wyniki prac, co stało się podstawą do długiej i rzeczowej debaty. W dyskusji głos zabrali między innymi profesor Stanisław Małek, profesor Wojciech Grodzki, profesor Wiesław Fałtynowicz oraz doktor Jan Łukaszewicz. Eksperci podkreślali konieczność równoważenia działań gospodarczych z ochroną przyrody, szczególnie w kontekście unikalnych walorów ekologicznych Bieszczadów.
Uchwały rady i przyszłe działania
Rada podjęła dwie uchwały w sprawie wyrażenia opinii o projektach planów urządzenia lasu dla nadleśnictw Lutowiska i Stuposiany, jak również w kwestii oceny dotychczasowych działań nadleśnictw w dziedzinie edukacji leśnej i udostępnienia turystycznego lasu
– informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Rada jest organem doradczym i opiniodawczym dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w zakresie inicjowania oraz oceny realizacji działań podejmowanych w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Bieszczadzkie”. Do zakresu działania rady należy między innymi opiniowanie projektów planów urządzenia lasu wraz z programami ochrony przyrody, projektów objęcia ochroną prawną nowych obiektów, projektów rocznych planów finansowo-gospodarczych w zakresie zadań rzeczowych, tematyki badań naukowych i możliwości ich praktycznego wykorzystania, działalności edukacyjnej, a także turystycznego udostępniania terenów.
Fot. Facebook/Dariusz Wethacz - Wójt Gminy Cisna
Dariusz Wethacz, wójt gminy Cisna, podkreślił znaczenie owocnej współpracy z Nadleśnictwem Cisna Lasy Państwowe oraz sąsiadującymi nadleśnictwami, takimi jak Baligród, Lesko i Ustrzyki Dolne. Jako wójt i prezes fundacji UltraBies aktywnie działa na rzecz organizacji biegów górskich i wydarzeń promujących region. W swoich działaniach kładzie nacisk na rozwój zrównoważonej turystyki, w tym ścieżek rowerowych w ramach strategii ponadlokalnej, co sprzyja promocji Bieszczad i Lasów Państwowych. Ważnym elementem jego współpracy jest również edukacja prowadzona z lokalną szkołą, która buduje pozytywne relacje z mieszkańcami. Wskazuje także na konieczność lepszego zarządzania populacjami dzikich zwierząt dla bezpieczeństwa mieszkańców i turystów oraz podkreśla wagę dialogu przy podejmowaniu decyzji, takich jak moratorium na wycinkę, uwzględniających głosy samorządów i leśników.
źródło: Edward Marszałek, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.