reklama

Dwa bieszczadzkie szlaki turystyczne dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Dwa bieszczadzkie szlaki turystyczne dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku - Zdjęcie główne

Wieża widokowa na Holicy | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościW obliczu rosnącej liczby osób z niepełnosprawnością wzroku, które szacuje się na około 1,8 miliona w Polsce, dostosowanie przestrzeni publicznej do ich potrzeb staje się kluczowym wyzwaniem. W szczególności, jeśli chodzi o turystykę i szlaki górskie, które pozostają wciąż niedostatecznie dostępne. W tej kwestii województwo podkarpackie staje się wzorem do naśladowania, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, które mogą stanowić przykład dla całego kraju. Odpowiednio przygotowane miejsca znajdziemy między innymi w Bieszczadach.
reklama

Podkarpacie, znane z malowniczych krajobrazów i górskich szlaków, jest jednym z liderów w zakresie przystosowywania szlaków turystycznych dla osób z niepełnosprawnością wzroku. W ciągu ostatnich trzech lat we współpracy z Bieszczadzką Grupą Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wytyczono ścieżki, które stanowią prawdziwy przełom w tej dziedzinie. Dwie z tras zlokalizowane są w Bieszczadach.

Ścieżki dla osób z niepełnosprawnością wzroku w Bieszczadach

reklama

Pierwszym projektem jest „Zobaczyć Bieszczady – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”, która zlokalizowana jest w paśmie Jeleniowatego nad Mucznem. To szlak górski, którego końcowym punktem jest 34-metrowa wieża widokowa, skąd roztacza się zachwycająca panorama na dolinę górnego Sanu, tereny po ukraińskiej stronie granicy oraz polskie Bieszczady z najwyższymi szczytami od Halicza, Kopy Bukowskiej, całego grzbietu Bukowego Berda, Połoniny Caryńskiej, Połoniny Wetlińskiej, aż po Smerek. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku, na wieży zamontowano tablicę tyflograficzną z rozpisaną panoramą najwyższych szczytów regionu. Trasa rozpoczyna się tuż obok Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem i prowadzi kilometr asfaltową nawierzchnią w kierunku Tarnawy Niżnej. Pierwszy przystanek szlaku znajduje się po lewej stronie, tuż obok tablicy z mapą. Następnie kierując się wzdłuż trasy przechodzimy przez kładkę na potoku Hnyła i leśną drogą kontynuujemy podróż w górę. Po kilkunastu minutach dochodzimy do punktu z tablicą o treści dotyczącej leśniczówki Brenzberg. Idąc dalej dochodzimy do wieży widokowej.

reklama

Drugi szlak, „Zobaczyć Solinę – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”, znajduje się w Paśmie Żukowa nad Ustrzykami Dolnymi i ma długość 9 kilometrów (w dwie strony). Oprócz utwardzonej drogi szutrowej, dostępne są tu rowery-tandemy, które mogą być wypożyczane w Centrum Szkoleniowym SOS na Ratunek w Równi. Ta trasa została zaprojektowana z myślą o rodzinach z dziećmi oraz osobach poruszających się na wózkach. Ścieżka rozpoczyna się przy drodze prowadzącej z Ustjanowej Dolnej w kierunku Łobozewa, a dalej Soliny. Jadąc od Ustrzyk Dolnych, w Ustjanowej Dolnej (drogowskaz Łobozew) skręcamy w lewo z drogi krajowej nr 84. Następnie przejeżdżamy 1,5 kilometra i po lewej stronie możemy dostrzec parking. Tam pozostawiamy pojazd i rozpoczynamy wędrówkę.

reklama

Technologiczne innowacje na szlaku

Ścieżki są wyposażone w nowoczesne technologie, które mają na celu ułatwienie orientacji w terenie. Każdy szlak został wzbogacony o tablice tyflograficzne, które przedstawiają między innymi panoramy z wież widokowych oraz sylwetki zwierząt i obiektów w języku Braille’a. Kluczowym elementem są także specjalne znaczniki – nadajniki bluetooth, które komunikują się z urządzeniami mobilnymi. Na każdym szlaku znajduje się 25 takich nadajników: 15 nad Mucznym i 11 w Paśmie Żukowa. Znajdują się one w kluczowych miejscach: punktach widokowych, miejscach wypoczynku oraz skrzyżowaniach dróg. Użytkownicy mogą skorzystać z aplikacji mobilnej, której kod QR znajduje się na początku każdej trasy. Aplikacja ta, wykrywając nadajniki, odtwarza dźwięki opisujące otoczenie, co znacząco ułatwia poruszanie się po szlaku. Co więcej, aplikacja oferuje funkcję „Opowieści przewodnika”, która dostarcza informacji o miejscach związanych z trasą, takich jak legendy, wydarzenia historyczne czy ciekawe fakty. To innowacyjne podejście umożliwia także osobom widzącym korzystanie z tych ścieżek jako przewodników turystycznych.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama