Reklama

Reklama

Dotacja dla bieszczadzkich zabytków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności

W Polsce zabytki podlegają prawnej ochronie. Państwo wspiera właścicieli zabytków w zakresie odbudowy, renowacji i zabezpieczenia przed zniszczeniem. Na takie prace przy zabytku można uzyskać dotację. 

W tym roku do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu wpłynęła rekordowa liczba 418 wniosków o dotacje. 

Cel dotacji

Dotacje są przyznawane na finansowanie prac remontowo – konserwatorskich przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków ruchomych i nieruchomych. Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu opublikował właśnie listę podmiotów, które otrzymały wsparcie. 

Jak czytamy na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie: Dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach ruchomych i nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków przyznawane są w danym roku kalendarzowym ze środków będących w dyspozycji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Podmioty uprawnione do złożenia wniosku  to osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego lub inne jednostki organizacyjne, będąca właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru albo posiadające taki zabytek w trwałym zarządzie.

Ogółem przyznano 161 dotacji na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach architektury na kwotę 6 232 tys. zł. Przyznano także 108 dotacji na prace konserwatorskie przy obiektach ruchomych na kwotę 3 160 tys. zł.  

Bieszczadzkie zabytki objęte dotacją

Środki trafią m. in. na ochronę obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO m.in. na cerkiew w Smolniku i Turzańsku.

Parafia Rzymskokatolicka, pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lutowiskach, opiekująca się cerkwią r wnioskowała o dotację na naprawę dachu. Kosztorys naprawy wynosił 317 546,33 zł, a wnioskowana kwota 50% kosztorysu czyli 158 773,16. Parafia otrzymała dotację w kwocie 90 tys. zł.

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Bieszczadzki opiekujące się cerkwią w Liskowatem również wnioskowało o dotację na jej remont. Remont dotyczy wykonania nowej podłogi, rekonstrukcję galerii kaplicy w babińcu, stolarkę okienną i wymianę poszycia ścian w nawie. Kosztorys wykonania tych prac wyniósł 376 141,95 zł. Kwota wnioskowana to 100 tys. zł. Towarzystwo otrzymało 30 000,00 zł dotacji czyli 27 % z wnioskowanej kwoty.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św Piotra i Pawła również otrzyma dotację na remont cerkwi w Smolniku (gmina Komańcza). Dotacja w kwocie 30 000,00 zł obejmie wymianę tynków wewnętrznych nawy i prezbiterium. Jest to ponad 50% do wnioskowanej kwoty, która wynosiła 53 359,42 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy