reklama
reklama

Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. Wydarzyło się to na drodze w Bieszczadach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Nadleśnictwo Stuposiany, Lasy Państwowe

Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. Wydarzyło się to na drodze w Bieszczadach - Zdjęcie główne

Żubry w Bieszczadach | foto Facebook/Nadleśnictwo Stuposiany, Lasy Państwowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościNagranie udostępnione przez Nadleśnictwo Stuposiany w krótkim czasie zyskało dużą popularność w mediach społecznościowych, przyciągając uwagę i wywołując entuzjazm odbiorców. Na filmie uchwycono żubry swobodnie przemierzające jedną z bieszczadzkich dróg. Szczególnie poruszający jest jednak fragment, w którym młode żubrzątko karmione jest mlekiem przez matkę – wprost na środku jezdni.
reklama

Bieszczady to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można spotkać żubry w ich naturalnym środowisku. Te potężne ssaki, będące symbolem dzikiej przyrody, często przecinają drogi leśne, a czasem i asfaltowe trasy, wędrując w poszukiwaniu pożywienia lub odpoczynku. Ich obecność nie dziwi mieszkańców regionu, jednak nagranie przedstawiające matkę karmiącą młode na środku drogi to rzadki i wyjątkowy widok.

Wideo opublikowane przez Nadleśnictwo Stuposiany szybko zdobyło ogromną popularność, pokazując, jak niezwykłe sceny może uchwycić oko kamery w sercu bieszczadzkiej dziczy. Internauci zachwyceni są naturalnym i nieskrępowanym zachowaniem zwierząt.

reklama

Rozmnażanie żubrów

Żubry jako gatunek objęty ścisłą ochroną, rozmnażają się powoli. Ciąża u samicy trwa około 9 miesięcy, a młode przychodzą na świat najczęściej późną wiosną lub latem. Żubrzątko po narodzinach waży od 25 do 30 kilogramów i już po kilku godzinach potrafi chodzić. Pierwsze miesiące życia są dla niego kluczowe. To wtedy intensywnie rośnie i uczy się podstawowych zachowań stadnych.

Matka przez kilka miesięcy karmi młode mlekiem, które dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych, wzmacnia układ odpornościowy i zapewnia prawidłowy rozwój. W okresie laktacji młody żubr ssie matkę kilkanaście razy dziennie, a widok takiego karmienia, uchwycony na nagraniu, jest wyjątkowy, bo zwykle dzieje się to w zaciszu leśnych ostępów, z dala od ludzkiego wzroku.

reklama

Życie młodego żubra

Młode żubry pozostają przy matce przez około dwa lata, choć już po kilku miesiącach zaczynają próbować stałego pokarmu – trawy, liści czy kory drzew. Stopniowo uczą się funkcjonowania w stadzie, w którym panuje wyraźna hierarchia. Samice i ich młode tworzą większe grupy, natomiast dorosłe byki prowadzą samotniczy tryb życia i dołączają do stad tylko w okresie godowym.

Żubry w Bieszczadach są jedną z największych wolno żyjących populacji w Polsce. Ich liczba systematycznie rośnie dzięki programom ochrony i reintrodukcji, które pozwalają na odbudowę tego gatunku, niegdyś zagrożonego wyginięciem.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo