reklama

Co kupić na świąteczny prezent? Strażacy nie mają wątpliwości, co będzie najlepszym podarunkiem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Facebook/OSP KSRG Baligród

Co kupić na świąteczny prezent? Strażacy nie mają wątpliwości, co będzie najlepszym podarunkiem - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto Facebook/OSP KSRG Baligród

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościZbliżają się święta, a wraz z nimi dylematy związane z wyborem prezentów dla bliskich. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie zachęca, by zamiast tradycyjnych skarpet czy krawatów, podarować coś, co może uratować życie – czujkę dymu lub tlenku węgla. Strażacy podkreślają, że to niewielkie urządzenie bywa kluczowe w zapobieganiu tragediom, szczególnie w sezonie grzewczym.
reklama

Nie masz pomysłu na prezent? Nie kupuj kolejnych skarpet i krawata. Kup bliskiemu czujkę dymu lub czadu! To może być najlepszy prezent w życiu

– takim apelem strażacy z Podkarpacia zwracają się do mieszkańców regionu. Jak zauważają, bezpieczeństwo w domach jest szczególnie zagrożone w sezonie jesienno-zimowym, kiedy większość mieszkańców korzysta z pieców węglowych, kominków czy innych urządzeń grzewczych.

Statystyki są alarmujące. Od 1 października podkarpaccy strażacy interweniowali już blisko 40 razy z powodu obecności czadu w domach. W efekcie aż 22 osoby trafiły do szpitali. Na szczęście, tym razem nikt nie stracił życia. To jednak nie zwalnia z czujności.

Czad – cichy zabójca

Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, to bezwonny i bezbarwny gaz, który powstaje podczas niepełnego spalania paliw, takich jak węgiel, drewno, gaz czy olej opałowy. Jego obecność w powietrzu jest trudna do wykrycia bez specjalistycznych urządzeń, a jego działanie na organizm człowieka może być śmiertelne.

reklama

Fot. Facebook/Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie

Czad wiąże się z hemoglobiną 200 razy silniej niż tlen, co uniemożliwia dostarczenie tlenu do komórek organizmu. Objawy zatrucia czadem, takie jak ból głowy, nudności, zawroty głowy czy omdlenia, mogą pojawić się nagle i postępować bardzo szybko

– wyjaśniają eksperci.

Działania profilaktyczne, takie jak regularne przeglądy urządzeń grzewczych, drożność kominów i wentylacji, są nieodzowne. Jednak to czujka tlenku węgla bywa ostatnią linią obrony, ostrzegającą o zagrożeniu zanim dojdzie do tragedii.

reklama

Dlaczego warto podarować czujkę?

Czujka dymu lub tlenku węgla to niewielkie, łatwe w montażu urządzenie, które może zareagować w sytuacji, gdy człowiek nie ma szansy samodzielnie wykryć niebezpieczeństwa. W przypadku wykrycia czadu lub dymu urządzenie wydaje głośny sygnał dźwiękowy, ostrzegając mieszkańców i umożliwiając szybkie działanie – otwarcie okien, ewakuację czy wezwanie pomocy. Koszt czujki zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych, co czyni ją dostępną niemal dla każdego. To niewielka cena za bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Jak podkreślają strażacy, w Polsce świadomość dotycząca zagrożeń związanych z czadem rośnie, ale wciąż zbyt wielu ludzi bagatelizuje potrzebę posiadania czujek w domu.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama