reklama

Chciał zainwestować na giełdzie, a przez brak ostrożności stracił pieniądze. Policja z Leska apeluje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPP Lesko

Chciał zainwestować na giełdzie, a przez brak ostrożności stracił pieniądze. Policja z Leska apeluje - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto KPP Lesko

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościPonad 30 tysięcy złotych – to kwota jaką w ostatnim czasie stracił mieszkaniec powiatu sanockiego ufając – jak się dopiero później okazało – oszustom internetowym. Mundurowi apelują po raz kolejny o zachowanie szczególnej ostrożności i weryfikowaniu działań związanych z płatnościami internetowymi.
reklama

Oszustwa internetowe to nieustannie bardzo poważny problem. Przez brak ostrożności, a także manipulacje stosowane przez oszustów, ludzie tracą niekiedy w chwilę oszczędności swojego życia. Do jednego z takich zdarzeń doszło na przestrzeni ostatnich dni. Do Komendy Powiatowej Policji w Lesku zgłosił się 50-letni mieszkaniec powiatu sanockiego informując o utracie ponad 30 tysięcy złotych.

Zaufał oszustom i stracił pieniądze

Jak przekazuje Komenda Powiatowej Policji w Lesku, 50-latek w ubiegłym tygodniu znalazł na portalu społecznościowym ogłoszenie dotyczące inwestycji giełdowej. Mężczyzna zgłosił chęć udziału w tym projekcie podając swój numer telefonu. Następnie odbył kilka rozmów, podczas których został dokładnie poinstruowany, co ma robić.

reklama

50-latek instalował w swoim telefonie nieznane sobie aplikacje, potwierdzał w banku polecenia dokonania przelewów, a nawet zrobił zdjęcie swojego dowodu osobistego, które przekazał oszustom. W tym samym czasie oszuści z jego konta bankowego wyprowadzili pieniądze w kwocie 31 tysięcy złotych

– przekazuje leska policja.

To bardzo poważny problem

Policjanci nieustannie apelują o zachowywanie szczególnej ostrożności dotyczącej różnych transakcji wykonywanych na odległość. Mundurowi przypominają o kilku prostych, ale bardzo ważnych zasadach, których przestrzeganie może ustrzec przed utratą pieniędzy. Przede wszystkim powinniśmy potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas za pośrednictwem internetowych komunikatorów.

reklama

Najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu, a nie oszustowi przekazujemy pieniądze

– przekazują.

Przed zatwierdzeniem transakcji w aplikacji bankowości mobilnej należy sprawdzić dane, gdyż przestępcy nie skorzystają z kodu, dopóki nie potwierdzimy tego na naszym urządzeniu. Ponadto chrońmy swój telefon, szczególnie pin do aplikacji mobilnej banku, a w przypadku podejrzenia, że jest to oszustwo trzeba rozłączyć rozmowę i poinformować policję.

Najważniejszym środkiem bezpieczeństwa jest ostrożność i ograniczone zaufanie wobec osób nieznajomych

– podkreśla policja z Leska.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama