reklama

Budynki „Fanto” na nowo świadczą o historii regionu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu

Budynki „Fanto” na nowo świadczą o historii regionu - Zdjęcie główne

Budynki „Fanto” na nowo świadczą o historii regionu | foto Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościZespół Rafinerii Nafty „Fanto” w Ustrzykach Dolnych, jeden z ważniejszych elementów przemysłowego krajobrazu regionu. Tym bardziej cieszy, że przeszedł gruntowne prace konserwatorskie, które miały na celu ochronę i renowację trzech kluczowych budynków: warsztatu mechanicznego z kuźnią, magazynu „Pilak” oraz rozlewni oleju.
reklama

O zakończeniu prac konserwatorskich przy budynkach Zespołu Rafinerii Nafty „Fanto” w Ustrzykach Dolnych poinformował Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu. Jak wyjaśnia, główne działania koncentrowały się na elewacjach zewnętrznych oraz zadaszeniach budynków. Dzięki remontowi pokryć dachowych udało się wyeliminować nieszczelności, co w znacznym stopniu zabezpieczyło wnętrza przed zalewaniem wodą opadową. W budynku magazynu „Pilak” wzmocniono stalową konstrukcję więźby dachowej poprzez dodanie nowych elementów, co znacznie zwiększa jego stabilność.

reklama

Wszystkie budynki zyskały również zabezpieczenia przeciwwilgociowe, które obejmowały wykonanie izolacji pionowej i poziomej fundamentów. Szczególnie ważnym elementem prac była renowacja żelbetowego cokołu w budynku rozlewni oleju, który zakrywał starszy kamienno-ceglany cokół. Dla podkreślenia walorów wizualnych obiektów usunięto zdegradowane tynki i nałożono nowe w kolorze starej bieli, co nadało budynkom świeży, ale jednocześnie historyczny wygląd.

W trakcie prac konserwatorskich szczególną uwagę zwrócono na zachowanie oryginalnych elementów konstrukcyjnych budynków. Stalowe sporniki oraz sposób montowania rynien i rur spustowych zostały starannie odtworzone. Kluczowe było również zachowanie przemysłowej infrastruktury, takiej jak kable natynkowe, złączki elektryczne oraz skrzynki elektryczne, które stanowią nieodłączny element historii rafinerii. Elementy te zostały oczyszczone, a ich obudowy pomalowane w kolorach analogicznych do pierwotnych.

reklama

Budynki Zespołu Rafinerii Nafty „Fanto” mają bogatą historię. Warsztat mechaniczny z kuźnią, wzniesiony w latach 20-tych XX wieku, jest przykładem ceglanej architektury przemysłowej. Z kolei magazyn „Pilak” zbudowany w dwóch fazach, w latach 30-tych i 50-tych XX wieku, charakteryzuje się nowoczesną jak na swoje czasy konstrukcją szkieletową z żelbetowymi słupami. Natomiast rozlewnia oleju, zbudowana około 1920 roku, zachwyca prostymi formami dekoracyjnymi i eleganckim gzymsem koronującym.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama