W piątkowy wieczór amfiteatr w Lesku wypełnił się dźwiękami folkowo-rockowych brzmień. Zespół BRAThANKI, zaproszony jako główny wykonawca tegorocznej edycji Country&Rock Festiwal, wykonał łącznie 16 utworów. W repertuarze nie zabrakło takich tytułów jak „Mamo”, „W kinie, w Lublinie”, „Gdzie ten, który powie mi” czy „Czerwone korale”. Piosenki te spotkały się z bardzo dobrym odbiorem, a publiczność nie tylko śpiewała, ale również tańczyła i reagowała na kontakt ze strony artystów. Nie zabrakło także bisów, bowiem zespół wykonał jeszcze dwa dodatkowe utwory.
Country&Rock Festiwal w Bramie Bieszczad. Publiczność dopisała, zabawa należała do udanych [ZDJĘCIA]
Ponad dwie dekady na scenie
Zespół BRAThANKI został założony w 1998 roku z inicjatywy Janusza Musa. Do współpracy zaproszono doświadczonych muzyków, którzy wcześniej występowali między innymi z Marylą Rodowicz, Renatą Przemyk, Edytą Górniak czy Justyną Steczkowską. Przełomowym momentem dla zespołu był debiutancki album „Ano!”, wydany 27 marca 2000 roku. Znalazły się na nim utwory takie jak „Czerwone korale” czy „Gdzie ten, który powie mi”, które zdobyły popularność i szybko stały się rozpoznawalne. Płyta odniosła sukces komercyjny. Osiągnęła piąte miejsce na liście sprzedaży i uzyskała status poczwórnie platynowej. BRAThANKI byli nominowani do nagrody Fryderyki w aż czterech kategoriach, a w 2001 roku wystąpili podczas gali rozdania nagród. Pomimo kontrowersji związanych z pochodzeniem niektórych melodii – jak się okazało, były to kompozycje węgierskiego artysty Ferenca Sebő – zespół nie został oskarżony o plagiat, a sam Sebő wziął udział w nagraniach drugiego albumu grupy.
Dalsze losy i zmiany składu
Po sukcesie pierwszego albumu BRAThANKI wydały kolejną płytę – „Patataj” – z utworem „W kinie, w Lublinie”, która również spotkała się z pozytywnym odbiorem i osiągnęła status platynowej. Rok 2002 przyniósł zespołowi nagrodę Fryderyka w kategorii album roku etno/folk. W 2003 roku grupę opuściła Halina Młynkowa, a miejsce wokalistek w kolejnych latach zajmowały Anna Mikoś, Magdalena Rzemek i Ola Chodak. BRAThANKI brały również udział w selekcjach do Eurowizji – w 2006 roku z utworem „W nas ciepło wiosen” zajęły ósme miejsce.Od 2009 roku wokalistką zespołu jest Agnieszka Dyk, która kilka lat wcześniej wygrała odcinek Szansy na sukces z repertuarem Brathanków. Z nową wokalistką grupa wydała między innymi album „Brathanki grają Skaldów” (2011), „Kolędy” (2012) oraz „moMtyle” (2014). W 2018 roku zespół bez powodzenia zgłosił utwór „W niedzielę” do polskich eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji.
Komentarze (0)