reklama

Bieszczadzkie lasy bukowe znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bieszczadzkie lasy bukowe znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościNa myśl o Bieszczadach nie wszyscy myślą o bukach. Jednak to właśnie te drzewa znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Drzewostany weszły w skład europejskiego obiektu „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”.
reklama

Prawie dwa temu lasy bukowe rosnące na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO i tym samym weszły one w skład europejskiego obiektu „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy". Tworzą go 94 obszary w 18 europejskich krajach. Oprócz bieszczadzkich buków na liście są też między innymi kompleksy leśne w Bośni i Hercegowinie, Czechach, Francji, Macedonii Północnej i Szwajcarii. Pierwotnie w skład obiektu wchodziły dobrze zachowane lasy bukowe Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Niemiec, Włoch, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainy.

reklama

Lasy bukowe w Bieszczadach

Rezerwaty bukowe z Bieszczadzkiego Parku Narodowego (w paśmie granicznym i dolinie Górnej Solinki, na zboczach Połoniny Wetlińskiej i Smereka, w dolinie Terebowca i dolinie Wołosatki) mają łączną powierzchnię blisko 3300 hektara.

W ocenie przyrodników pierwotne lasy bukowe w Karpatach są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych. Jest to także bezcenny rezerwuar materiału genetycznego nie tylko buków, ale także wielu innych gatunków związanych z tego typu siedliskiem leśnym.

reklama

Skarby przyrody Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Bieszczadzki Park Narodowy obejmuje ochroną najcenniejsze fragmenty przyrody obszaru polskich Karpat Wschodnich. Zajmuje powierzchnię prawie 30 tysięcy hektarów. Jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce ze specyficznym piętrowym układem roślinności, spotykanym tylko tutaj.

reklama

Jego najważniejszymi walorami są naturalne formy krajobrazu Karpat Wschodnich, rozległe naturalne ekosystemy karpackiej puszczy, liczne populacje dużych ssaków, między innymi niedźwiedzia brunatnego, wilka i rysia, ptaków drapieżnych oraz dobrze zachowane torfowiska wysokie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama