reklama

Bieszczadzcy radni sprzeciwiają się powstaniu nowego parku narodowego oraz decyzji o wstrzymaniu wycinki lasów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Gmina Czarna

Bieszczadzcy radni sprzeciwiają się powstaniu nowego parku narodowego oraz decyzji o wstrzymaniu wycinki lasów - Zdjęcie główne

foto Facebook/Gmina Czarna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościRadni bieszczadzkich samorządów sprzeciwiają się jednogłośnie w sprawie decyzji ograniczenia pozyskania drewna w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, wyrażając zdecydowanie niezadowolenie wobec uchwały krzywdzącej wielu ludzi, żądając jej uchylenia.
reklama

W regionie Bieszczadów oraz Pogórza Przemyskiego trwają protesty pracowników szeroko pojętej gospodarki leśnej, by pokazać swój sprzeciw wobec decyzji minister klimatu i środowiska dotyczącej zakazu bądź ograniczenia wycinki lasów, a także planom powstania Turnickiego Parku Narodowego. Jedną z gmin, która jednogłośnie nie pochwala „odgórnej” uchwały jest Cisna, której radni podkreślają, że takie działania spowodują znaczne pogorszenie się warunków życia mieszkańców i staną się hamulcem dla rozwoju regionu. W stanowisku podpisanym przez Bogusława Bajorka, przewodniczącego Rady Gminy Cisna czytamy, że dla wielu ludzi zamieszkujących Bieszczady, praca w lasach bezpośrednio lub pośrednio stanowi podstawowe źródło ich utrzymania, a podjęcie tej kontrowersyjnej decyzji z dnia na dzień, bez żadnych konsultacji społecznych, skutkuje utratą zatrudnienia przez pracowników zajmujących się wycinką drzew.

reklama

Podjęta decyzja to początek problemów społecznych. Wstrzymanie wycinki przyniesie recesję w branży drzewnej – tartacznej czy meblowej. Tak nieodpowiedzialna decyzja, podjęta na najwyższym szczeblu rządowym rozpoczęła tak zwany efekt kuli śnieżnej, która już się toczy, a swoje żniwo będzie zbierać ze zdwojoną siłą. Jako samorząd chcemy skupić się na rozwoju naszych małych ojczyzn, a nie być dysponentem środków pomocy społecznej dla naszych mieszkańców. Brak współpracy na szczeblu rząd – samorząd, gdzie przedmiotowa decyzja nie była z nikim konsultowana, budzi poważne zastrzeżenia o przyszłą współpracę

– czytamy w stanowisku.

Fot. Marek Sokół

reklama

Swój jednogłośny sprzeciw pokazała też Rada Gminy Czarna, która przyjęła uchwałę kierującą petycję do minister Pauliny Hennig-Kloski, dotyczącą decyzji z dnia 8 stycznia 2024 roku o wstrzymaniu/ograniczeniu pozyskiwania drewna w lasach należących do zarządu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz zapowiedzi wprowadzenia dalszych ograniczeń.

Wyrażamy swój sprzeciw wobec prób zmian legislacyjnych, które eliminują udział samorządów w procesie tworzenia nowych form ochrony przyrody, w tym także form o najwyższych rygorach ochrony, oraz prób tworzenia rezerwatów. Skuteczna ochrona przyrody w krajowym systemie prawnym oraz zachowanie najcenniejszych walorów przyrodniczych wymaga uzyskania konsensusu społecznego oraz aktywnego udziału samorządu terytorialnego w procesie tworzenia i zmiany obszarów ściśle chronionych

reklama

– przekazuje Rada Gminy Czarna.

Radni zaapelowali o utrzymanie dotychczasowej formy uzgodnień przez jednostki samorządu terytorialnego w procesie tworzenia projektów dotyczących ochrony przyrody oraz o przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami gmin i powiatów, co pozwoli na wypracowanie adekwatnych stanowisk możliwych do przyjęcia przez społeczność lokalną.

Wśród gmin, które stanowczo protestują przeciwko wydanym przez ministerstwo decyzjom są Ustrzyki Dolne. Radni podczas nadzwyczajnej sesji przegłosowali uchwały wyrażając kategoryczny sprzeciw dla inicjatywy utworzenia Turnickiego Parku Narodowego oraz postanowienia w sprawie wyłączenia lub ograniczenia wycinki drzew na terenie 10 lokalizacji w Polsce.

Jednomyślne głosowanie jest wynikiem troski o miejsca pracy mieszkańców naszej gminy oraz o lokalną gospodarkę także leśną

– informuje Urząd Miasta w Ustrzykach Dolnych.

Stanowisko radnych poparł również pełniący funkcję burmistrza Ustrzyk Dolnych Konrad Krupa, wyrazem tego było podpisanie petycji do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z apelem o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych w celu ustalenia optymalnych działań w obszarze zarządzania lasami.

Każdy zainteresowany podpisaniem petycji może to zrobić między innymi w punkcie informacyjnym Urzędu Miasta w Ustrzykach Dolnych do 15 marca 2024 roku oraz w Gminnym Ośrodku Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach w dniu 29 lutego 2024 roku od godziny 17:00.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama