Teren Nadleśnictwa Baligród obejmuje 19 tys. ha lasów. Na tym obszarze znajduje się 11 pomników przyrody, utwardzone ścieżki spacerowe, kilka wiat i miejsc na ognisko. Na terenie nadleśnictwa znajdują się ciekawe i idealne tereny na spacer dla miłośników przyrody, osób mniej sprawnych fizycznie, rodzin z malutkimi dziećmi, a także turystów z psem.
Spacery z wózkiem dziecięcym
Na terenie Nadleśnictwa wytyczone zostały 4 utwardzone ścieżki spacerowe:
- Doliną Rabskiego Potoku (z fragmentem Kamienna Góra ok. 4 km). Całą dolinę otaczają strome stoki, które porastają lasy o charakterze puszczy, a rabskie gołoborza są najniżej położonymi tego typu rumowiskami w Karpatach. Osiem lat temu atrakcje krajoznawcze i przyrodnicze doliny Rabskiego Potoku zdobyły II miejsce w konkursie organizowanym przez magazyn National Geographic i Lasy Państwowe.
- Otaczarnia (ok. 1 km). Początek ścieżki przyrodniczej zaczyna się w Bukowcu, a zjazd z Małej Pętli jest dobrze oznakowany. Ścieżka prowadzi wzdłuż Solinki i przez większość trasy jest zacieniona. Na parkingu znajduje się wiata wyposażona w piec z płytą kuchenną i miejsce na ognisko. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, po drodze znajdują się tablice edukacyjne i ławeczki.
- Nad Solinką (0,3 km)
- oraz Doliną Łopienki (2,4 km)
W pozostałych przypadkach ograniczeniem dla wózków mogą być znaczne spadki terenu. Niemniej jednak ścieżki są bardziej przystępne niż pozostałe szlaki i ścieżki nadleśnictwa, jak np. nieutwardzona ścieżka dydaktyczna do Lasumiły czy szlak zielony na Korbanię. Wymienione wyżej ścieżki są typowo ścieżkami spacerowymi.
Bieszczady z psem
W Nadleśnictwie Baligród na wszystkich ścieżkach, jak i pozostałych szlakach można spacerować z psem. Pamiętajmy, że psa trzeba prowadzić na smyczy co wynika z ustawy o lasach art. 30 pkt. 13., która mówi o tym, że zabrania się puszczania psów w lasach luzem.
Wiaty i miejsca na ognisko
Wiaty turystyczne, z których każdy może korzystać są udostępnione w następujących lokalizacjach:
- Łopienka (m. Łopienka, gm. Cisna) z miejscem na ognisko,
- Otaczarnia (m. Bukowiec, gm. Solina) z miejscem na ognisko, wyposażona w piec z płytą kuchenną
- Bukowiec (pod Korbanią, m. Bukowiec gm. Solina) wyposażona w piec z płytą kuchenną i miejsce ogniskowe
- Lasumiła (m. Jabłonki, gm. Baligród) wyposażona w piec z płytą kuchenną, miejsce ogniskowe
- Dolina Rabskiego Potoku – wiata turystyczna (m. Rabe, gm. Baligród) wyposażona w grill i miejsce ogniskowe.
Na terenie Nadleśnictwa Baligród zlokalizowanych jest 12 pomników przyrody w tym jeden jako pomnik grupowy. Pojedyncze pomniki przyrody to drzewa, przede wszystkim okazałe jodły, a taże wiązy, buki, lipy i jawory, a pomnikiem grupowym są 34 sosny wdziarowe, rosnące nad ścianą kamieniołomu "Huczwice", których wiek jest liczony na 140 - 250 lat.
Do najciekawszych pomników przyrodniczych należy Jodła Lasumiła (prowadzi do niej ścieżka dydaktyczna) oraz Lipa Katarzyna w Rabym rosnąca przy drodze leśnej w miejscu dawnego cmentarza.
Warto zobaczyć:
- Rezerwat Gołoborze - to rezerwat znajdujące się na terenie nieistniejącej już wsi Huczwice.
- Kapliczkę Synarewo
- Cerkwisko w Huczwicach (l. Czarne)
- Jeziorko bobrowe (l. Rabe)
- Wieżę widokową na Korbanii
- Wodospad Czartów Młyn (l. Wola Górzańska)
- Rezerwat Sine Wiry (l. Polanki, dalej Nadl. Cisna)
- Relikt wsi Łopienka wraz z cerkwią - położoną na gruncie prywatnym
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.