Południe województwa podkarpackiego to region, gdzie koncentruje się populacja wilka, stąd też o spotkanie z tymi drapieżnikami nie trudno. Niestety coraz częściej pojawiają się one w pobliżu zabudowań ludzkich. W nocy z niedzieli na poniedziałek, w Czarnej Górnej wilki zaatakowały młodego jelenia. Do ataku doszło na terenie placu zabaw dla dzieci, w centrum miejscowości. Drapieżniki zagryzły swoją zdobycz, jednak chwilę po tym zostały prawdopodobnie spłoszone przez nadjeżdzjący samochód.
Dla mieszkańców bieszczadzkich wiosek nie jest to nowa sytuacja, gdyż do podobnych incydentów dochodziło wielokrotnie, jednak miało to miejsce na obrzeżach. Pomimo, że momentów, w których wilki realnie zagrażały zdrowiu i życiu ludzi było niewiele, to widok dużego drapieżnika w pobliżu domów budzi uzasadniony niepokój i obawy wśród lokalnych społeczności.
Jak informuje rzeszowski oddział TVP, pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie potwierdzili, że to wilki zagryzły jelenia w Czarnej. Teraz problem muszą rozwiązać lokalni rządzący, gdyż na takie działania wskazują przepisy. Z uwagi na zaistniałą sytuację bieszczadzcy samorządowcy, miesiąc temu skierowali wniosek do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o odstrzał tych zwierząt. Aktualnie trwa oczekiwanie na decyzję.
Problemy z drapieżnikami chronionymi
Mając na względzie coraz częstsze incydenty związane z pojawianiem się wilków i niedźwiedzi w osadach ludzkich, mogących stanowić zagrożenie dla ludzi, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie zaprosił na spotkanie między innymi prezydentów, burmistrzów i wójtów.Przedsięwzięcie miało charakter szkolenia i warsztatów w zakresie procedur uzyskania zezwolenia na płoszenie i niepokojenie lub odłów wilka czy niedźwiedzia lub na ich eliminację. Przedstawiono i omówiono na nim także najczęstsze sytuacje konfliktowe powodowane przez te gatunki oraz przeanalizowano sposoby i możliwości postępowania w przypadku takich sytuacji. Było to miejsce do dyskusji i wymiany doświadczeń w tym zakresie.
Z uwagi na skalę problemu informujemy, że wszelkie przypadki pojawienia się wilków i innych dużych zwierząt chronionych na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, powinny być niezwłocznie zgłaszane bezpośrednio do wójta czy burmistrza, który powinien podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania
- informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.