Partnerstwo na rzecz rozwoju
Projekt realizowany jest w partnerstwie z Gminą Bukowsko, Bieszczadzkim Parkiem Narodowym oraz nadleśnictwami Baligród, Komańcza, Rymanów i Cisna. Podczas konferencji prasowej, przed podpisaniem umów, wicemarszałek Piotr Pilch; Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu oraz zaproszeni goście, w tym dr Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego; Marek Bańkowski, wójt gminy Bukowsko oraz nadleśniczowie, przedstawili szczegóły projektu.
26 milionów złotych idzie na bardzo ważny szlak. Miałem kiedyś przyjemność go przebyć i wiem, że turyści chcą nim podążać. To bardzo ważne, abyśmy poprawili i stworzyli nową infrastrukturę dla turystów oraz udostępnili jak największą część odcinków dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ten projekt jest ważny dla Bieszczadów, ale nie tylko. Chcemy promować i dać turystom szansę poznania Pogórza Bukowskiego, Pogórza Jasielskiego, Beskidu Niskiego
– podkreślił wicemarszałek Piotr Pilch.
Wielowymiarowe korzyści turystyczne
Główny Szlak Beskidzki, jeden z najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce, przebiega przez Bieszczady, Beskid Żywiecki, Śląski, Niski i Sądecki oraz Gorce, mając niemal 500 kilometrów długości. Szlak ten biegnie przez trzy województwa: podkarpackie, małopolskie i śląskie, co czyni go najdłuższą tego typu trasą w kraju.W ramach przygotowań do projektu, w 2022 roku przeprowadzono audyt, który zinwentaryzował cały odcinek szlaku i przedstawił propozycje zmian w zakresie infrastruktury turystycznej. Pilotażowy projekt w 2023 roku, w którym Oddział PTTK „Ziemi Sanocka” otrzymał ponad 100 tysięcy złotych na odnowienie 10 tras, był pierwszym krokiem w realizacji całościowych działań.
Inwestycje infrastrukturalne
Projekt zakłada powstanie nowej infrastruktury, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W ramach projektu wyłoniony zostanie wykonawca, który opracuje dokumentację techniczną i architektoniczną tzw. małej infrastruktury usytuowanej na terenie całego szlaku
– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Dodatkowo, samorząd województwa podkarpackiego będzie odpowiedzialny za renowację oznakowania całego odcinka szlaku oraz skoordynowanie działań promocyjnych i edukacyjnych. Powstanie dedykowany portal internetowy, opracowane zostaną materiały promocyjne, a kampanie reklamowe będą popularyzować nową odsłonę szlaku.
Działania partnerów
Partnerzy projektu również wniosą istotny wkład w jego realizację. Marek Bańkowski, wójt gminy Bukowsko, zapowiedział budowę wieży widokowej i chatki traperskiej, które mają podnieść atrakcyjność regionu. Dr Ryszard Prędki z Bieszczadzkiego Parku Narodowego przedstawił plany rewitalizacji terenu parkingu w Wołosatem wraz z istniejącymi budynkami i infrastrukturą turystyczną, z włączeniem przylegających terenów zielonych oraz drogą łączącą obszar z Zachowawczą Hodowlą Konia Huculskiego. Ponadto powiększenie obecnego parkingu, utworzenie przestrzeni przyjaznej wózkom inwalidzkim, przebudowę obiektu gastronomicznego w zgodzie ze stylem nawiązującym do gór, a także przygotowanie strefy odpoczynku dla turystów.
Fot. Anna Magda/Biuro prasowe UMWP
Chcemy dać turystom więcej możliwości, bo przecież rocznie odwiedza nas 700 tysięcy gości
– dodał dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Nadleśnictwa Komańcza, Baligród, Rymanów i Cisna zainwestują w budowę deszczochronów, schronów przeciwdeszczowych, ławek, tablic informacyjnych oraz wiat rekreacyjnych.
W Nadleśnictwa Komańcza zostaną wybudowane deszczochrony: przy rezerwacie „Kamień nad Rzepedzią”, przy bramie „Karpaty Wschodnie –Karpaty Zachodnie” w Prełukach, na „Łokciu” w Duszatynie, szczycie Wołosani 1071 m n.p.m. – na skrzyżowaniu szlaków turystycznych, przy rezerwacie „Zwiezło” nad brzegiem górnego jeziorka dwa deszczochrony. Ustawimy tablice informacyjno-historycznej w kilku ważnych miejscach, między innymi przy pomniku przyrody nieożywionej w Duszatynie
– mówił Piotr Łański, nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza.
Fot. Anna Magda/Biuro prasowe UMWP
Nadleśnictwo Baligród wybuduje schron przeciwdeszczowy na Chryszczatej, na Przełęczy Żebrak oraz wyremontuje szlak turystyczny przebiegający przez Przełęcz Żebrak. O inwestycjach, za które odpowiadać – jako partner projektu – będzie Nadleśnictwo Cisna wspomniał też podczas konferencji nadleśniczy Grzegorz Łukacijewski.
Walorów Bieszczadów nie trzeba zachwalać, turystyka jest głównym motorem rozwoju Cisnej. Jako nadleśnictwo zobowiązujemy się do budowy schronu na szczycie Okrąglika. Ustawimy ławki w pobliżu szczytu Duże Jasło oraz na Małym Jaśle, na szczycie Hon i w kilku innych miejscach cennych widokowo czy przyrodniczo. Szlak czerwony przebiega przed samym nadleśnictwem, więc jako gospodarze czujemy się zobowiązani, abyśmy ten szlak utrzymywali w jak najlepszym stanie dla turystów. Dlatego uważam, że to cenna inicjatywa
– mówił nadleśniczy Grzegorz Łukacijewski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.