reklama

Bieszczady przyjazne dla mieszkańców, zielone i przedsiębiorcze. W Lutowiskach odbyła się konferencja dotycząca rozwoju tych terenów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Bieszczady mają być bliskie i przyjazne dla mieszkańców, a zarazem zielone i przedsiębiorcze. To główne cele Programu dla Bieszczad, którego podsumowanie odbyło się wczoraj w Lutowiskach.

O Bieszczadach tylko w Bieszczadach – to idea jaka przyświecała organizatorom konferencji mającej miejsce w malowniczym zakątku Polski, jakim są Lutowiska. Wśród zaproszonych gości znaleźli się ministrowie, przedstawiciele władzy w randze lokalnej i wojewódzkiej, przedsiębiorcy spółek skarbu państwa oraz organizacji pozarządowych, a także gestorzy branży turystycznej. Podczas spotkania wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska - Jedynak ogłosiła, że rząd przeznaczył dla Podkarpacia, w tym również dla Bieszczadów, dodatkowe 382 miliony złotych na wkład własny do projektów unijnych.

W 2018 roku uruchomiliśmy program dla Bieszczad, składający się z czterech komponentów tematycznych. Przez 5 lat trwania tego programu udało się zrealizować naprawdę wiele cennych projektów za łączną kwotę 1,69 miliarda złotych. Były to inwestycje w infrastrukturę transportową, wsparcie dla przedsiębiorców czy projekty społeczne. Dziś wiemy, że były to dobrze zainwestowane pieniądze

– powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Program dla Bieszczad koncentruje swoje działania wokół czterech osi:

  • Bieszczady bliskie to bezpieczna droga do szkoły i pracy, szybkie połączenia z miastami regionalnymi oraz szybki i bezpieczny dojazd w Bieszczady dla turystów.
  • Bieszczady dla mieszkańców to dostęp do usług społecznych i zdrowotnych, dobrej jakości edukacji oraz miejsc rekreacji i sportu. Innymi słowy, Bieszczady mają być miejscem przyjaznym do życia.
  • Bieszczady zielone to czysta energia oraz czyste rzeki i Jezioro Solińskie.
  • Bieszczady przedsiębiorcze to działania zmierzające do stworzenia na tym obszarze kompleksowej i konkurencyjnej marki turystycznej.
Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że Bieszczady trzeba chronić, wzmacniać i pielęgnować. Z tego powodu uruchomiono program strategiczny dla tych terenów jako kolejną formę wsparcia.

Ruszają pierwsze nabory i konkursy, ale to nie wszystko. Tworzymy dokumentacje kolejne projekty, między innymi obwodnica Leska, ścieżki rowerowe, mała i wielka pętla bieszczadzka

– dodał marszałek Władysław Ortyl.

W drugiej części konferencji dyskutowano o planach dla Bieszczadów. Najpierw Ernest Nowak przewodniczący Związku Bieszczadzkich Gmin Pogranicza w Ustrzykach Dolnych prezentował Strategia rozwoju Bieszczad w perspektywie do 2030 roku, a następnie zaproszeni goście wysłuchali dyskusji na temat „Potrzeb i wyzwań versus możliwości w zakresie wsparcia obszaru Bieszczad”, w której uczestniczyli: Anna Sulińska-Wójcik, z-ca dyrektora Departamentu Programów Regionalnych, Rafał Baliński, dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej, Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania FEP UMWP, Magdalena Sobina, dyrektor Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP, Marek Andruch, starosta bieszczadzki, Aniceta Brągiel, prezes Lokalnej Grupy Działania Nasze Bieszczady oraz Dawid Lasek, wiceprezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy