Szczepienie lisów: jak będzie przebiegać akcja?
Szczepionki będą rozprowadzane w dwóch formach: zrzutów z samolotów oraz wykładania ręcznego wokół osiedli ludzkich. Zrzuty z powietrza zostaną przeprowadzone wyłącznie na terenach niezurbanizowanych i z wyłączeniem akwenów wodnych, aby minimalizować ryzyko kontaktu z ludźmi i zwierzętami domowymi.Cała akcja jest częścią wieloletniego, cyklicznego programu ochrony przed wścieklizną, realizowanego wiosną i jesienią. Przyjęta strategia ma na celu zminimalizowanie liczby przypadków wścieklizny wśród dzikich zwierząt, a w efekcie zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i zwierząt domowych. Przynęta używana w akcji szczepień ma specyficzny zapach, który przyciąga lisy, ale może również zainteresować inne dzikie zwierzęta, takie jak jenoty azjatyckie. Wewnątrz znajduje się aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, która aktywuje się po spożyciu przez zwierzę. Warto podkreślić, że szczepionka jest bezpieczna dla dzikich zwierząt, jednak kontakt człowieka z nią może stanowić zagrożenie zdrowotne.
Co zrobić w przypadku kontaktu z przynętą?
Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii ostrzega, aby nie dotykać przynęt, ponieważ nie są one przeznaczone do użytku przez ludzi. Jeśli jednak dojdzie do przypadkowego kontaktu, miejsce zetknięcia należy dokładnie umyć wodą z mydłem. W przypadku kontaktu ze szczepionką ukrytą w przynęcie, konieczna jest konsultacja medyczna.W związku z trwaniem akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu, zaleca się, aby mieszkańcy trzymali mięsożerne zwierzęta domowe w zamknięciu, co pozwoli zminimalizować ryzyko kontaktu ze szczepionką. Rekomenduje się również wstrzymanie się od polowań na terenach objętych szczepieniem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.