reklama
reklama

Bieszczady i powiat bieszczadzki lasami stoją

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Powiat Bieszczadzki

Bieszczady i powiat bieszczadzki lasami stoją - Zdjęcie główne

Bieszczady i powiat bieszczadzki lasami stoją | foto Facebook/Powiat Bieszczadzki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościLasy to potęga Bieszczad. Zajmują 70- procent powierzchni naszych wspaniałych gór. Co ciekawe, taki sam odsetek lasów porasta teren powiatu bieszczadzkiego.
reklama

Bieszczady to region, który zachwyca nie tylko malowniczymi krajobrazami, ale również bogactwem swojej flory i fauny. Lasy, które zajmują około 70 procent powierzchni tego pięknego zakątka, kształtują unikalny ekosystem, w którym odnaleźć można niezwykłe gatunki roślin i zwierząt. W sercu bieszczadzkich lasów dominują głównie bukowo-jodłowe zbiorowiska, a ich różnorodność sprawia, że każdy spacer to prawdziwa przygoda. Oprócz charakterystycznych drzew, można napotkać aż 27 gatunków roślin endemicznych, które występują tylko w tym regionie.

Mnogość mchów, porostów, śluzowców oraz grzybów porastających glebę, pnie drzew czy też skały dodaje kolorytu i niweluje do minimum wrażenie monotonii podczas spacerów

– podkreślają przedstawiciele powiatu bieszczadzkiego.

Fot. Facebook/Powiat Bieszczadzki

Mchy, porosty i grzyby rosnące na pniach drzew oraz skałach kreują niezwykłą atmosferę, która nie pozwala na nudę podczas wędrówek. Co więcej, Bieszczady to kraina, w której możemy spotkać nie tylko teoretyczne opisy fauny, ale też jej bezpośrednie ślady. W okresie od lutego do kwietnia, spacerując po lesie, można natknąć się na poroże jeleniowatych, a tropy takich zwierząt jak niedźwiedź, wilk, dzik, jeleń czy ryś dodatkowo podkreślają dzikość tego regionu. Nie sposób nie wspomnieć także o żubrze, który ostatnio znalazł się w centrum uwagi miłośników bieszczadzkiej przyrody.

Bieszczady to również raj dla miłośników płazów i gadów. Salamandra plamista oraz wąż eskulapa to tylko dwa z wielu gatunków, które możemy spotkać w okolicy. Ptaki, takie jak puchacz czy bociany białe i czarne, to kolejny dowód na różnorodność bieszczadzkiej fauny. Bogactwo owadów, które zamieszkują te tereny, również czyni z Bieszczadów miejsce niezwykle interesujące dla entomologów.

Malownicze wąwozy i strumienie, które przemierzają lasy, dodają wspaniałego uroku bieszczadzkim krajobrazom. Te naturalne formacje są wynikiem działania wody, która przez wieki rzeźbiła otoczenie, tworząc unikalne widoki. To właśnie w takich okolicznościach dzika przyroda styka się z cywilizacją. Niekiedy zwierzęta decydują się na odwiedziny w okolicach ludzkich zabudowań, co z jednej strony może budzić niepokój, z drugiej jednak – przypomina popularne sceny z serialu „Przystanek Alaska”.

Zbliżająca się jesień z pewnością nada Bieszczadom jeszcze więcej uroku. Kolorowe liście drzew przekształcą lasy w prawdziwy kalejdoskop barw, co przyciąga rzesze miłośników fotografii oraz amatorów pięknych widoków. Jednak Bieszczady warto odwiedzać przez cały rok, ponieważ każda pora roku ma swój niepowtarzalny urok i oferuje mnóstwo możliwości do odkrywania tej fascynującej krainy. Fascynująca przyroda, bogata fauna i flora oraz malownicze krajobrazy sprawiają, że Bieszczady są miejscem, które zawsze warto odwiedzić.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama