Aplikacja RATUNEK to jedna z tych aplikacji, których nie powinno zabraknąć nikomu, kto wybiera się w góry. Ma ona służyć przede wszystkim do wzywania pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Aplikacja łączy w sobie wszystkie wymagania, których zadaniem jest pomóc. Po pierwsze wykorzystując GPS pozwala ustalić naszą aktualną lokalizację, dlatego nie znając terenu udostępniamy ratownikom nasze położenie. Następnie za jej pośrednictwem możemy połączyć się z najbliższa jednostką GOPR, a nasz telefon automatycznie przestawia się na tryb głośnomówiący, gdzie rozmawiamy z dyspozytorem, który pyta o najbardziej istotne sprawy.
Podstawą przyjęcia zgłoszenia jest telefon i rozmowa z ratownikiem. W wielu przypadkach jest tak, że po pojawieniu się alarmu nikt nie dzwoni. Wówczas ratownicy starają się zorientować, czy faktycznie ktoś potrzebuje pomocy, czy też przez przypadek wcisnął ikonę. Najczęściej zgłoszenia dotyczą wypadków, urazów lub zabłądzeń.
Często tracimy sporo czasu na ustalenie domniemanego miejsca wypadku. Jeżeli to się nie uda, ratownicy muszą rozpocząć akcję ratunkową od znalezienia osoby poszkodowanej. Im poważniejszy wypadek, większe zagrożenie zdrowia i życia, tym potrzeba szybszego dotarcia ratowników. Jeżeli ratownicy wiedzą, gdzie znajduje się osoba poszkodowana, zmierzają wprost do niej i nie muszą wcześniej prowadzić akcji poszukiwawczej
– zwraca uwagę Mariusz Zaród z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Aplikacja Ratunek umożliwia natychmiastowe wezwanie pomocy poprzez automatyczne połączenie telefoniczne ze służbami ratunkowymi oraz przesłanie informacji o dokładnej lokalizacji (z dokładnością do 3 metrów) poszkodowanej osoby za pomocą SMS w trakcie rozmowy. Dodatkowo użytkownik może uzupełnić Książeczkę Medyczną o kluczowe informacje dotyczące swojego stanu zdrowia oraz numer telefonu osoby do powiadomienia w razie wypadku. Dzięki tym funkcjom ratownicy od razu otrzymują dokładne miejsce zdarzenia, istotne dane medyczne oraz możliwość kontaktu z poszkodowanym, co pozwala na szybkie i skuteczne udzielenie adekwatnej pomocy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Planowane wyłączenia prądu w Bieszczadach. W tych miejscowościach wystąpią utrudnienia
Dodatkowo w sytuacjach, w których turysta zabłądził, ratownik przyjmujący zgłoszenie, znając jego położenie, będzie mógł mu powiedzieć, gdzie ma bezpiecznie dojść. Pozwoli to uniknąć wszczynania akcji poszukiwawczej.
Czy aplikacja RATUNEK działa bez zasięgu komórkowego?
Często zdarza się, że telefon komórkowy ma trudności z połączeniem się z siecią. Aplikacja RATUNEK została zaprogramowana, aby radzić sobie również w takich sytuacjach. Nie obawiajmy się jej użyć, gdy potrzebujemy pomocy ratowników, nawet przy braku zasięgu. Aplikacja została stworzona tak, aby w optymalnych warunkach umożliwić wezwanie pomocy poprzez kontakt telefoniczny ze służbami ratunkowymi oraz przesłanie wiadomości SMS z informacją o lokalizacji.źródło: ratunek.eu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.