reklama

Zostań ratownikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zostań ratownikiem  Grupy Bieszczadzkiej GOPR - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wkrótce do Bieszczadzkiej Grupy GOPR będą przyjmowani nowi ratownicy.
reklama

Muszą jednak spełnić szereg warunków i odpowiednio się przygotować.

Jeżeli chcesz  dołączyć do GOPR musisz spełniać następujące wymagania:

 

wiek powyżej 18 roku życia,

nienaganny stan zdrowia,

bardzo dobra znajomość topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej),

preferowane zamieszkanie w województwie podkarpackim,

bardzo dobra umiejętność jazdy na nartach.

Egzamin kandydacki

 

Pierwszym krokiem do zostania ratownikiem GOPR jest złożenie dokumentów i podejście do egzaminu kandydackiego. Egzamin corocznie odbywa się w styczniu w schronisku na Połoninie Wetlińskiej oraz na wybranym stoku narciarskim. Aby przystąpić do egzaminu wymagane jest:

posiadanie kompletnego ekwipunku turystycznego do poruszania się w górach w warunkach zimowych.

posiadanie kompletnego sprzętu do jazdy na nartach

Uczestnicy egzaminu we własnym zakresie ponoszą koszt dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia.

Egzamin składa się z 3 części :

Topografia i terenoznawstwo – szczegółowa topografia rejonu działania Grupy (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego) w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty, potoki.

Umiejętności narciarskie – komisja oceniać będzie poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda stylowa (dowolna).

Sprawność – określenie stopnia sprawności fizycznej będzie opierało się na podejściu na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.

Staż kandydacki

 

Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu i spełnieniu powyższych wymagań adept uchwałą Zarządu zostaje przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpoczyna staż kandydacki.

Trwa on od 2 do 5 lat, podczas którego trzeba odbyć przynajmniej 120 godzin rocznie – pełniąc dyżury w stacjach ratunkowych i poznając specyfikę służby górskiej. Warunkiem do przystąpienia do dyżurów jest ukończenie przez kandydata Kursu KPP.

W tym okresie kandydat zobowiązany jest do odbycia szeregu szkoleń, zadań i aktywności. W trakcie szkoleń kandydaci zdobywają wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych a także wspinaczki i technik linowych.

Uczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców. Po ich zaliczeniu kandydat kierowany jest na kurs podstawowy I-go stopnia ratownictwa górskiego.

Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Bieszczadzkiej GOPR podejmuje decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników. Uroczystość przyrzeczenia oraz mianowanie odbywa się w Dniu Ratownika

Jak widzimy nie jest łatwo zostać ratownikiem GOPR. Ale to w rękach Goprowców spoczywa często życie ludzi!!!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama