reklama

Zdzisław Beksiński - malarz snów z Sanoka [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 21 lutego to szczególny dzień dla polskiego środowiska artystycznego. Tego dnia, 16 lat temu, zginął śmiercią tragiczną wybitny artysta malarz, fotograf, rysownik, rzeźbiarz, grafik komputerowy, inżynier i architekt – Zdzisław Beksiński, „malarz snów”.
reklama

Artysta był ceniony w polskiej sztuce, podziwiany przez wielu krytyków i znawców sztuki nie tylko z Polski. Jego prace możemy podziwiać w największej w kraju stałej galerii w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Rodzina Beksińkich do pokoleń była związana z Sanokiem. Miastem, w którym artysta spędził dużą część swojego bardzo twórczego życia. Pod koniec lat siedemdziesiątych Beksińscy przenieśli się do Warszawy.

Tutaj też w 2005 roku Zdzisław Beksińki (ur. 24.02.1929 r.) został zamordowany w swoim mieszkaniu. Artysta pochowany jest na cmentarzu komunalnym w Sanoku.


Beksiński najpierw zajmował się fotografią, jednak sławę zawdzięcza malarstwu. Pierwszym  sukcesem w karierze sanockiego artysty była wystawa zorganizowana przez Janusza Boguckiego w warszawskiej Starej Pomarańczarni w 1964 roku. Wszystkie pokazane na niej prace zostały natychmiast sprzedane.

W 1997 roku artysta zajął się grafiką komputerową. Dzięki cyfrowym fotomontażom stał się jednym z najbardziej znanych polskich twórców w kraju i na świecie.

Wczoraj obraz Zdzisława Beksińskiego został sprzedany  za 600 tysięcy złotych na Aukcji Sztuki Fantastycznej w Sopockim Domu Aukcyjnym. To obraz bez tytułu (olej, płyta, 123 x 98 cm) sygnowany na odwrocie: 'BEKSIŃSKI 1970'.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy