Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Załóż element odblaskowy i żyj!

Opaski odblaskowe w wielu sytuacjach potrafią uratować życie | foto policja.pl

wiadomosci Policjanci ruchu drogowego włączyli się do akcji „Świeć Przykładem”, która skierowana jest do pieszych. W okresie jesiennym pamiętajmy o odblaskach.

Kamil Mielnikiewicz

Opublikowano: 25 września 2020 11:30 | Aktualizacja: 25 września 2020 19:12

Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych. 

 

Policja wraz z partnerami zaproponowała, aby tegorocznej akcji pt. „Świeć Przykładem” towarzyszyło przesłanie „Bądź widoczny”. Wybierając hasło kierowano się tym, że korzystanie z  elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, a  szczególnie pieszych, powinno być świadome. Samo posiadanie elementów odblaskowych nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Należy je nosić w taki sposób, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. 

 


Przeczytaj także: Ognisko koronawirusa w Myczkowcach


 

W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego. 

 

Piesi, to uczestnicy ruchu drogowego, którzy w okresie jesienno-zimowym są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. Warto podkreślić, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Dodatkowa odległość pozwali kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu.

 

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.