reklama

Zakończono prace w rezerwacie „Gołoborze” położonym w zasięgu Doliny Rabskiego Potoku [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Zakończono prace w rezerwacie „Gołoborze” położonym w zasięgu  Doliny Rabskiego Potoku [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBlisko miesiąc trwały zabiegi ochrony czynnej w rezerwacie „Gołoborze” położonym na trenie Nadleśnictwa Baligród w leśnictwie Czarne (m. Rabe, gm. Baligród).
reklama

Prace były finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu pn. „Działania ochrony czynnej w rezerwatach województwa podkarpackiego”, realizowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

W ramach realizacji projektu na powierzchni ok. 3 ha wykonano zabiegi polegające na odkrzaczeniu rumowiska skalnego. Udrożniona została ścieżka dydaktyczna prowadząca do fragmentu gołoborza położonego od strony północnej. Odsłonięte zostały także tablice informacyjne i urzędowe.

Rezerwat „Gołoborze" został utworzony w 1969 roku i zajmuje powierzchnię 13,90 ha. Ochroną objęte są tu najniżej położone w Karpatach pola rumowisk skalnych. W otoczeniu gołoborzy wykształcają się różne fazy sukcesji roślinności.

reklama

Rezerwat jest polem badawczym dla lichenologów, gdyż na skałach można zaobserwować wiele gatunków porostów, które są typowe w Bieszczadach dla gołoborzy powyżej górnej granicy lasu.

Z ciekawych  porostów można dostrzec chrobotek najeżony, chrobotek palczasty, chrobotek koralkowy, chrobotek reniferowy oraz charakterystyczny wzorzec geograficzny.  Interesujące są również poduszki mchów tj. torfowców, płonnikików i wątrobowców, rosnące tuż przy ścieżce, czy mieniące się w słońcu skały (piaskowce) przepojone krzemionką. 

Przez rezerwat przebiega krótka ścieżka dydaktyczna oznaczona kolorem niebieskim, na którą można wejść od strony wiaty turystycznej i wjazdu do pobliskiego kamieniołomu  lub od strony ujęcia wody mineralnej (przejście tymczasowo niedostępne – trwają prace związane z naprawą kładki).

reklama

Pozostała część rezerwatu jest niedostępna dla zwiedzających i obowiązuje tu zakaz wstępu. Również z uwagi na prowadzone prace w pobliskim kamieniołomie zwanym „grubym”, wejście drogą od strony południowej jest niemożliwe.

Z uwagi na specyfikę podłoża, ścieżka jest kamienista i może stanowić trudność dla osób o ograniczeniach ruchowych. Na trasie ścieżki znajdują się również kamienne schody. Należy zachować ostrożność zwłaszcza podczas opadów deszczu lub śniegu. Ścieżka jest niedostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

źródło: Nadleśnictwo Baligród, Ewa Wydrzyńska - Scelina

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama