Jeśli masz psa, który mieszka w budzie, sprawdź koniecznie czy jego buda jest dobrze ocieplona, uszczelniona, odizolowana od podłoża i osłonięta od wiatru. Trzeba wyścielić ją słomą -w żadnym razie tkaninami, które chłoną wilgoć.
Dobrą izolacją od wiatru i niskich temperatur będzie zasłona zrobiona z grubego koca i przybita w wejściu do budy. Absolutnie nie wolno zakładać metalowych łańcuchów bezpośrednio na szyję zwierzęcia, ponieważ mogą powodować odmrożenia.
Psy ras nieprzystosowanych do niskich temperatur, a także zwierzęta starsze i chore nie mogą zbyt długo przebywać na zewnątrz. Zaś na noc trzeba je bezwzględnie zabrać do domów lub ocieplonych pomieszczeń gospodarczych.
Koniecznie trzeba zapewnić psom możliwość swobodnego ruchu. Brak ruchu u psów to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu. W okresie silnych mrozów psy nie powinny być "uwiązane" i należy zapewnić im większą aktywność.
W czasie niskich temperatur zwierzęta potrzebują wysokoenergetycznych posiłków z dużą zawartością białka. Zapewnijmy im też dostęp do niezamarzniętej, najlepiej lekko ciepłej wody.
Koty także nie są przystosowane do mrozów. Nie pozostawiajmy ich na zewnątrz. Postarajmy się zapewnić bezdomnym kotom możliwość schowania się w garażu, piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym.
Koniecznie musimy zwrócić uwagę na koty, które podczas zimna lubią ogrzewać się w pobliżu ciepłych samochodów i często zasypiają na ciepłym silniku lub w okolicach kół. Dlatego przed uruchomieniem samochodu sprawdźmy czy nie ma pod nim zwierzęcia, postukajmy też w maskę, by ewentualnie wypłoszyć ogrzewającego się kotka.
O dokarmianiu dzikich ptaków pisaliśmy > TUTAJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.