Reklama

Wiemy kto odpowiada za usunięcie tablicy z pomnika pod Baligrodem!

Opublikowano: 3 lutego 2021 15:00
Autor: Asia Paś

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Pomnik upamiętniający pomordowanych przez banderowców polskich żołnierzy stał wiele lat. I nikomu w Bieszczadach nie wadził

Ale okazało się, że komuś jednak przeszkadzał. Pod koniec stycznia 2021 roku z pomnika zostały usunięte tablice z nazwiskami pomordowanych żołnierzy

Oprócz tablic zniknął orzeł (bez korony), symbol odznaczenia "Krzyż Grunwaldu" i napis "Żołnierzom LWP, WOP i KBW poległych w walkach z faszystowskimi bandami UPA w latach 1944 - 1947 w 25-lecie LWP".


CZYTAJ TAKŻE O walkach z UPA na Betlejemce


Nikt z okolicznych mieszkańców nie wiedział kto usunął tablicę i inne elementy. Po wymianie wielu wiadomości mailowych i wielu roznowach telefonicznych już wiemy...

Jak napisał w mailu dr Piotr Szopa Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie:

W odpowiedzi na e-maila i w nawiązaniu do rozmowy telefonicznej, informuję, że zgodnie z zapisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki z 1 kwietnia 2016 r. (Dz. U. 2016, poz. 744 z późn. zm.)  obowiązek jej realizacji spoczywa na właścicielu albo użytkowniku wieczystym nieruchomości, na której znajduje się pomnik.

W wypadku gdy nie dopełni swych obowiązków to Wojewoda, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, na której znajduje się pomnik, który nie spełnia warunków określonych w art. 5a ust. 1, usunięcie tego pomnika.​

Wydanie takiej decyzji wymaga jednak opinii Instytutu Pamięci Narodowej. W związku z tym taka opinia w oparciu o źródła historyczne jest każdorazowo przygotowywana. Taka jest rola IPN w tym postępowaniu. Nie wydaje on żadnej decyzji nakazującej rozbiórki ani nie nakazuje właścicielowi żadnych działań - co można wielokrotnie przeczytać bądź usłyszeć w różnych nierzetelnych, bądź nieprecyzyjnych przekazach.

Nadmieniam, że w tej konkretnej opinii Prezes IPN wskazuje na wyjście zmierzające do upamiętnienia poległych i pomordowanych w wyniku działań UPA w latach 1944-1947 na terenie Gminy Baligród.  W załączeniu przesyłam postanowienie Prezesa IPN z 1 marca 2019 r.

Nakaz demontażu wszystkich elementów z pomnika wydał Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego na podstawie opinii z IPN. Ten nakaz otrzymała gmina Baligród i zgodnie z procedurami musiała go wykonać.

Czym kierował się IPN wydający opinię? Możecie sami się przekonać i wyciągnąć wnioski czytając Postanowienie Instytutu Pamięci Narodowej...

 

 


ZOBACZ TAKŻE: Czy karpackie lasy kryją upowskie skarby?


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 24 dni temu | ocena +5 / -0

  ap

  A CHUJ Z TAKIM SKURWYSYŃSKIM JMBECYLOWATYM IPN_em. GŁĄBY NIECH SIĘ WEZMĄ ZA NAUKĘ TO SIĘ DOWIEDZĄ , ŻE KOMUNIZMU NIE BYŁO I NIE MA NA ŚWIECIE, TO UTOPIA NIE DO ZREALIZOWANIA. NO ALE W TYM RZĄDZĄCYM SYSTEMIE 90% TO BARANY.

 • miesiąc temu | ocena +6 / -1

  Rj65

  Hańba

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  specmisiek

  Jak to było? "Ale nie niszczcie przeszłości ołtarzy..."

 • miesiąc temu | ocena +10 / -3

  HKW

  Nie da sie tego przełknąć. Ta wstrząsająca wiadomość stanęła jak kość gardle ! Czy polskie ofiary już nigdy nie doczekają się upamiętnienia is sprawiedliwości ?!!

 • miesiąc temu | ocena +2 / -13

  Polak

  Super - czcić KBW to chamstwo !!!

 • miesiąc temu | ocena +2 / -14

  Zrozumieć historie

  Bawią mnie takie historie. Jak i strona Polska tak i ukraińska ma swoich fanatyków i co nie powiesz to każdy tylko krzyk. Bo jak można. A prawda historyczna nikt się nie zajmuje. Mam wywalone na historie Polski jak i Ukrainy bo w większości to ci tam jest opisane to jest stek bzdur i propagandy a jak chcesz poznać prawdziwa hisotore musisz iść popytać się ludzi i tych i tych poczytać książki i te i te i może wtedy gdzieś znajdziesz własny środek. Reasumując ta milicja co zginęła tam od tzw band upa wcześniej chyba gdzieś napadła ukraińska ludność podczas święta Wielkanocy czy coś podczas mszy. I potem był zorganizowany odwet. Chociaż główne dowództwo band zakazało odwetu to jakiś z nich nie posłuchał. Więc czy to są bohaterzy żeby im stawiać pomnik. Moim zdaniem ani jedni ani drudzy nie zasługują na pomniki. To są ludzie zmanipulowani przez system a dziś Polska i Ukraina gloryfikuje swoich pseudo bohaterów nie widząc ile złego wyrządziliśmy sobie wzajemnie. Niestety Polacy ślepo wierzą że są ofiarami a Ukraińcy też a prawda jest taka że to wszystko jest siebie warte bo Taki Piłsudski do Bandery gorszy nie był. Tylko że w Polskiej historii taka myśl jest nie dopuszczalna tak samo 2 Ukraińskiej odwrotność.

 • miesiąc temu | ocena +7 / -2

  Mieszkaniec

  Rzygać mi się chce na tego typu decyzje . Brawo

 • miesiąc temu | ocena +6 / -0

  Toja

  "Pod koniec stycznia 2021 roku z pomnika zostały usunięte tablice" - już w lipcu 2020 roku nie było, gdy odwiedzałam to miejsce, więc musiały zostać usunięte jeszcze wcześniej.

 • miesiąc temu | ocena +14 / -3

  Mike

  Ukranizacja Polski idzie z postępem. Ukraińcy to nie są ludzie większości tylko bestie. Chyle czoła tylko dla tych co nie sieją nienawiści wobec Polaków i na odwrót.... Trzeba upamiętniać historie ale tylko prawdę nawet najgorszą żebyśmy my młodzi nie popełnili tych błędów co nasi poprzednicy....

 • miesiąc temu | ocena +9 / -2

  janciovodnik

  I jak zwykle tzw. patryjotom coś przeszkadza.