Reklama

Wandalizm czy celowe działanie? Z pomnika pomordowanych żołnierzy zdjęto tablicę z ich nazwiskami! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powojenna historia Bieszczadów jest trudna i tragiczna. I nie wolno o niej zapomnieć! I nie wolno jej fałszować!

Dzieją się teraz rzeczy, które każdego człowieka powinny wprawić w zdumienie, smutek, ale i w złość. W Bieszczadach już niejedną tablicę z pomników usunięto, już niejedną zastąpiono nową - bardziej "poprawną" z punktu widzenia władzy.

Wydawało się już, że to co po "czystkach" zostało będzie trwać nadal... Ale tak się nie stało! Łubne... Właśnie ktoś zdjął tablicę pamiątkową z pomnika pomordowanych przez upowców żołnierzy LWP, WOP i KBW!!!

To czyn wręcz nieludzki! Jak można chcieć zatrzeć pamięć o ludziach, którzy bronili bieszczadzkiej ludności przed banderowcami? Jak można nie uszanować ich śmierci? Jak można uważać ich za "gorszy sort"?

1 kwietnia 1947 r. grupa 33 żołnierzy z 4 Bałtyckiej Brygady WOP wpadła w zasadzkę przygotowaną przez UPA w miejscowości Łubne. Żołnierze szli z Cisnej, gdzie bronili placówki WOP do Baligrodu, w celu załatwienia formalności związanych z ich powrotem do Koszalina.

Banderowcy otwarli ogień ze wzgórz, pomiędzy którymi biegnie droga. W trakcie walki zginęło 21 żołnierzy, kolejnych 10 uprowadzono do lasu i bestialsko zamordowano. Strzały słyszano w Baligrodzie, ale wysłana odsiecz dotarła za późno.

Ocalało tylko 2 żołnierzy. Po obu stronach drogi leżały nagie, zmasakrowane zwłoki. Poległych pochowano w Baligrodzie, w miejscu zasadzki ustawiono pomnik. A na pomniku tablicę z nazwiskami zamordowanych.

I o tych ludziach mamy zapomnieć? Społeczność bieszczadzka będzie pamiętać i bez tablic! Ale, jak mówił Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” O tym powinni pamiętać ci, którzy zdjęcli tablice...

Pomnik bez tablic jeszcze stoi...Przy Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, pomiędzy Baligrodem, a Bystrem.

źródło opisu zasadzki: eksploratorzy.com.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy