Projekt został zrealizowany w ramach otrzymanej dotacji w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie 2020” , a zakładał szereg działań, które pozytywnie wpłynęły na współpracę międzyludzką i zaangażowanie społeczności w prace modernizacyjno-renowacyjne przydrożnych krzyży i kapliczek, które stanowią nieodłączny element krajobrazu gminy Komańcza.
Łącznie udało się odmalować 25 krzyży. Oczywiście żywimy głęboką nadzieję, że to nie koniec takich działań i ponownie w nowym 2021 roku będziemy mieli okazję spotkać się i przyczynić do poprawy infrastruktury przydrożnej, jaką stanowią krzyże i kapliczki.
W ramach projektu ogłoszone zostały dla dzieci i młodzieży szkolnej dwa konkursy: plastyczno- manualny pt. „Komańcza kiedyś i dziś” oraz muzyczno- wokalny i literacki o Komańczy. Konkursy pozytywnie wpłynęły na kształtowanie i rozwijanie zdolności twórczych i artystycznych u najmłodszych mieszkańców gminy Komańcza.
Należy podkreślić, że cieszyły się one dużym zainteresowaniem i jurorzy nie mieli łatwego zadnia, ale poradzili sobie z wyborem najciekawszych i najlepszych prac. Laureaci i pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami i pamiątkowymi dyplomami.
Podsumowaniem realizacji projektu było przygotowanie wirtualnego spaceru po zabytkach drewnianych, krzyżach i kapliczkach, który stanowi sporą dawkę wiedzy historycznej dla mieszkańców oraz odwiedzających gminę turystów.
„WIRTUALNEJ KOMAŃCZY- szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek” nie udało by nam się opracować, gdyby nie wkład wielu osób, a mowa o: p. Grzegorzu Biedze, który nagrał filmiki oraz przygotował galerię zdjęć zabytków i infrastruktury przydrożnej, jak: cerkwi, kościołów, klasztoru, cmentarzy, krzyży i kapliczek itp., dr Joanny Potaczek, wygłaszającej prelekcje o architekturze drewnianej w gminie Komańcza oraz informatykowi UG Komańcza, który wspierał nas swoim fachowym doradztwem przy wyemitowaniu filmów.
W rezultacie udało się przygotować 9 filmików o:
- Cerkwi prawosławnej pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy
- Cerkwi prawosławnej pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku
- Cerkwi prawosławnej pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Szczawnem
- Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Józefa w Komańczy
- Cerkwi greckokatolickiej pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy
- Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Rzepedzi Wsi
- Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Komańczy
- Cerkwi pw. św. Dymitra w Radoszycach i Cerkwi pw. św. Onufrego w Wisłoku Wielkim
Można je zobaczyć odwiedzając strony: Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy, Gminy Komańcza oraz na platformie Youtube Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy.
Dodatkowo udało się przygotować galerię z przydrożnych krzyży i kapliczek, która dostępna jest na stronie internetowej naszego stowarzyszenia oraz na stronie Gminy Komańcza w zakładce warto zobaczyć – krzyże i kapliczki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.