reklama

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia w obrządku wschodnim

Opublikowano:
Autor:

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia w obrządku wschodnim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWigilia prawosławnych przypada właśnie dzisiaj. Zaś 7 i 8 stycznia są Święta Bożego Narodzenia
reklama

Wigilia w obrządku wschodnim jest ostatnim dniem 40-dniowego okresu postu zwanego Filipowym.  Jest on bardzo surowy. W pierwszym tygodniu nie można w ogóle jeść mięsa, ryb i nabiału, w drugim do menu można ewentualnie dodać ryby, ale tylko we wtorki, czwartki, soboty i niedziele.  Po dniu św. Mikołaja post znów jest bardziej surowy.

W wigilię obowiązuje post ścisły. Oznacza to, że uroczysta wieczerza powinna być pierwszym posiłkiem tego dnia. Zgodnie z tradycją - na stole pojawia się 12 postnych potraw, dodatkowe nakrycie, a pod obrusem - siano. W domu nie może też zabraknąć udekorowanej choinki.

Dzień ten jest nazywany soczelnikiem, od potrawy, którą spożywa się podczas kolacji wigilijnej nazywanej socziwo. Przygotowuje się ją z gotowanych ziaren pszenicy lub ryżu z dodatkiem maku, miodu i bakalii. Nosi ona także nazwę "kutia" i "kolada".

reklama

Na wigilijnym stole goszczą potrawy nie tylko bezmięsne, ale także bez nabiału.  Kolację prawosławni rozpoczynają od wspólnej modlitwy i zjedzenia prosfory - chleba używanego do Eucharystii. Wtedy też składają sobie życzenia.  Później można już próbować wigilijnych potraw.

W dzień wigilijny po wieczerzy w cerkwiach odbywają się nabożeństwa całonocnego czuwania, a później odbywa się  pierwsza bożonarodzeniowa liturgia. Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas odwiedzania rodziny i przyjaciół, a także kolędowania.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama