Reklama

Straż Leśna - uprawnienia [FILM]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: fanpage Straży Leśnej

Straż Leśna - uprawnienia [FILM] - Zdjęcie główne

W czasie służby | foto fanpage Straży Leśnej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wędrując przez bieszczadzkie lasy często spotykamy strażników leśnych. Warto wiedzieć czym jest Straż Leśna i jakie ma uprawnienia

Straż Leśna to umundurowana i uzbrojona formacja, która ma  uprawnienia policyjne. Została powołana do zwalczania przestępstw i wykroczeń zaliczanych do szkodnictwa leśnego czyli bezprawnego korzystania z lasu, kłusownictwa, kradzieży drewna z lasu państwowego, kradzieży lub zniszczenie mienia nadleśnictwa. Działa we wszystkich Lasach Państwowych.

Jednostkami  straży są posterunki w nadleśnictwach podporządkowane nadleśniczemu oraz grupy interwencyjne w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych podlegające dyrektorowi RDLP. 

Strażnicy leśni muszą spełniać okreslone wymagania,  m.in. posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 21 lat i dysponować pełnią praw cywilnych i obywatelskich. Na stanowisku strażnika leśnego  nie zatrudnia się osób z zaburzeniami psychicznymi.

Prawa strażników leśnych

Strażnik leśny ma prawo do  legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia,, nakładania mandatów karnych, zatrzymywania i dokonywania kontroli środków transportu na obszarach leśnych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Może  przeszukiwać pomieszczenia w przypadkach uzasadnionego podejrzenia o popełnienie przestępstwa, a także zatrzymywać sprawców przestępstw lub wykroczeń i doprowadzać ich na policję.

Strażnicy leśni mają prawo do noszenia broni palnej długiej i krótkiej, kajdanek, pałki służbowej, ręcznego miotacza substancji obezwładniających oraz przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. 

Na mocy zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 14 grudnia 2018 roku i rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2017 roku, strażnicy leśni otrzymali oznaki identyfikacyjne wzorowane na policyjnych, co jest powrotem do przedwojennej blachy leśnej.

Na filmie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne "rozmowa" strażnika leśnego z lisem

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy