Straż Leśna to umundurowana i uzbrojona formacja, która ma uprawnienia policyjne. Została powołana do zwalczania przestępstw i wykroczeń zaliczanych do szkodnictwa leśnego czyli bezprawnego korzystania z lasu, kłusownictwa, kradzieży drewna z lasu państwowego, kradzieży lub zniszczenie mienia nadleśnictwa. Działa we wszystkich Lasach Państwowych.
Jednostkami straży są posterunki w nadleśnictwach podporządkowane nadleśniczemu oraz grupy interwencyjne w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych podlegające dyrektorowi RDLP.
CZYTAJ TAKŻE: Trudne przeprawy niedźwiedziej rodziny [FILM]
Strażnicy leśni muszą spełniać okreslone wymagania, m.in. posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 21 lat i dysponować pełnią praw cywilnych i obywatelskich. Na stanowisku strażnika leśnego nie zatrudnia się osób z zaburzeniami psychicznymi.
Prawa strażników leśnych
Strażnik leśny ma prawo do legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia,, nakładania mandatów karnych, zatrzymywania i dokonywania kontroli środków transportu na obszarach leśnych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Może przeszukiwać pomieszczenia w przypadkach uzasadnionego podejrzenia o popełnienie przestępstwa, a także zatrzymywać sprawców przestępstw lub wykroczeń i doprowadzać ich na policję.
Strażnicy leśni mają prawo do noszenia broni palnej długiej i krótkiej, kajdanek, pałki służbowej, ręcznego miotacza substancji obezwładniających oraz przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.
Na mocy zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 14 grudnia 2018 roku i rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2017 roku, strażnicy leśni otrzymali oznaki identyfikacyjne wzorowane na policyjnych, co jest powrotem do przedwojennej blachy leśnej.
Na filmie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne "rozmowa" strażnika leśnego z lisem
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.