Niestety II wojna światowa i powojenne działania sprawiły, że Sianki zostały podzielone między Polskę, a radziecką Ukrainę. Mieszkańców polskiej strony wysiedlono, a zabudowania spalono. Dziś przez teren dawnych Sianek prowadzi szlak do żródeł Sanu.
Rozkwit Sianek zaczął się od 1905 roku. To wtedy w Siankach zbudowano dworzec przy linii kolejowej łączącej Użhorod z Samborem. W Siankach i Sokolikach Górskich zaczęły wówczas działałać stacje i schroniska turystyczne.
Już wtedy dokonywano pieszych i narciarskich wejść na bieszczadzkie szczyty. W turystycznych kronikach odnotowano, że w marcu 1907 roku czterej lwowscy turyści: Maksymilian Dudryk, Tadeusz Kossowicz, Ludwik Pręgowski i Tadeusz Wilusz weszli na nartach z Sianek na szczyt Opołonka.
Podchodzili w wysokim kopnym śniegu, ale już po 5 godzinach stanęli na szczycie. Niestety warunki sprawiły, że nie podjęli już wyzwania dojścia w rejon Halicza, stanowiącego wówczas najważniejszy cel dla turystów wypoczywających w Sokolikach i Siankach.
Dwa lata później, 20 marca 1909 roku, Zygmunt Klemensiewicz i Tadeusz Smoluchowski odbyli historyczny rajd, pokonując w ciągu 10 godzin zaśnieżone stoki Rozsypańca i Halicza, po czym przez Kińczyk Bukowski zjechali do Sokolików Górskich.
Od lat 20 XX wieku senna niegdyś wieś przekształciła się w znany kurort. Powstało tu między innymi Schronisko Przemyskiego Towarzystwa Narciarskiego, dom Kolonii Wakacyjnychch czy stacja turystyczno-narciarska Genowefy Stefańskiej.
Wczasowicze mogli skorzystać ze skoczni narciarskiej czy toru saneczkowego. Były też korty tenisowe i boiska. Turyści mogli się posilić w licznych restauracjach.
Wtedy Sianki zamieszkiwało na stałe około 1500 osób. A miejsc noclegowych przygotowano dla 2000 gości. Oprócz infrastruktury typowo turystycznej w miejscowości znajdowały się sklepy, piekarnia, poczta i posterunek policji. Wierni dwóch obrządków mieli do dyspozycji kościół i dwie cerkwie.
Historia okrutnie obeszła się z Siankami. Tak jak z wieloma bieszczadzkimi wioskami. Dziś ich urok możemy podziwiać jedynie na starych zdjęciach i pocztówkach. Dobrze, że chociaż one zostały.
A tak wygląda mapa okolicy Sianek z 1936 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.