Rower to coraz bardziej popularny środek transportu. Można nim dojeżdżać do pracy, szkoły czy na zakupy. Ale jazda na rowerze to także świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.
Ciepły tegoroczny wrzesień zachęca rowerzystów do korzystania ze swoich "jednośladów". Jednak dni stają się coraz krótsze i pogarsza się widoczność, a ma to duży wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów.
Od początku roku w Polsce doszło do 2691 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których śmierć poniosło 170 kierujących rowerami, a 2448 zostało rannych. Najwięcej poszkodowanych to osoby powyżej 60-tego roku życia.
Niezależnie od pory roku i wieku, każdy rowerzysta powinien dbać o to, żeby być widocznym dla innych uczestników ruchu. Chociaż kamizelki odblaskowe czy opaski nie są obowiązkowe, to jednak ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę. Zwłaszcza w złych warunkach atmosferycznych lub po zmierzchu.
Bezpieczeństwo rowerzysty zależy głównie od stanu technicznego roweru i jego wyposażenia.
Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:
z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające)
z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające)
co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Każdy korzystający z roweru musi zawsze przestrzegać obowiązujących przepisów. Jeśli istnieją ścieżki rowerowe to każdy cyklista powinien właśnie z nich korzystć. Rowerzysta podczas jazdy ma absolutny zakaz korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce.
Bardzo istotne dla bezpieczeństwa rowerzystów są zachowania innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wzajemna życzliwość i wyrozumiałość na pewno wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.
źródło: BRD KGP