Rosolin to nieistniejąca wieś położona na północ od Polany, u podnóża Moklika (675 m n.p.m). Przez wieś płynie potok Czarny, mający swoje ujście w Jeziorze Solińskim.
Wieś istniała już w 1540 r. Należała do Kmitów i pierwotnie nazywała się Rozsolin - od słonych źródeł.
Walki z UPA i wysiedlenia spowodowały, że wieś podzieliła losy innych bieszczadzkich osad. Po w 1947 roku nikt się tu nie osiedlił. Rozebrano domy, a we wsi zostały tylko podmurówki i cerkiew.
Obecnie w Rosolinie śladów po dawnej wsi zostało niewiele. Cerkiew pw. św. Onufrego została pod koniec lat pięćdziesiątych przeniesiona, wraz z pozostałymi elementami zespołu cerkiewnego: dzwonnicą i drewnianą kostnicą, do skansenu w Sanoku i do dziś można je tam oglądać.
Na łąkach i polach rosną zdziczałe sady, a w cieniu pasą się konie. Na dawnym cmentarzu pozostał jedynie krzyż, dzięki któremu możemy rozpoznać to miejsce.
Tereny wsi są obecnie w rękach prywatnych. O czym informują miejscowe tablice.
Będąc w okolicy warto podejść na punkt widokowy na zboczach Moklika, a także podejść wyznaczonym szlakiem (znaki zielone) do groty - Jahybty - nad potokiem Czarnym. Wiedzie tędy "Ścieżka przyrodniczo-historyczna Jaskinia w Rosolinie".
Ponad dziewięciokilometrowa ścieżka przebiega od Polany, przez dawną wieś Rosolin, Jaskinię w Rosolinie, Moklik, Harwaty aż do Cerkwiska w Czarnej Dolnej.
Bardzo szczegółowy opis trasy znajdziecie w dokumencie zamieszczonym na stronie internetowej gminy Czarna